خرداد 20, 1400 10:39 Asia/Tehran [Updated: خرداد 29, 1400 22:30 Asia/Tehran]
  • ارسال نهمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به ایران

نهمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در حجم صد هزار دوز امروز (پنجشنبه) از طریق شرکت هواپیمایی ماهان به ایران ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، با احتساب این محموله تعداد واکسن های تحویلی از روسیه به ایران به مرز یک میلیون دوز نزدیک شده است.

ایران و روسیه علاوه بر قرارداد دو میلیون دوزی واکسن «اسپوتنیک وی» که بهمن ماه سال گذشته میان دو طرف امضا شد، اواخر فروردین نیز قرارداد 60 میلیون دوز واکسن برای واکسیناسیون کامل 30 میلیون نفر را امضا و نهایی کردند که  براساس آن قرار است در سال جاری به ایران ارسال شود.

همزمان با ارسال محموله‌های واکسن، طرح تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران وارد مرحله اجرایی شده و تاکنون دو شرکت ایرانی، سلول‌های تولید واکسن را با موفقیت کشت کرده‌اند و بزودی تولید مشترک آغاز خواهد شد.

واکسیناسیون شهروندان ایرانی،  برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید- 19 با واردات 20 هزار دوز واکسن «اسپوتنیک وی»، از روسیه 21 بهمن 1399 آغاز شد.

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در 64 کشور جهان ثبت شده است که جمعیت کلی آنها سه میلیارد نفر برآورد می‌شود. بیش از 30 کشور در حال حاضر واکسیناسیون گسترده را با این واکسن آغاز کرده‌اند.

«اسپوتنیک وی» نخستین واکسن ضد کرونای ساخت روسیه است که مرکز ویروس شناسی «گامالیا» وابسته به وزارت بهداشت این کشور در مسکو تولید کرده است.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه اوت سال 2020 در روسیه تایید شد.

محققان موسسه سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و مؤسسه تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالیا، 30 فروردین اعلام کردند یافته‌های جدید از مطالعه واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بر روی سه میلیون و 800 هزار نفر نفر نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن کرونا 97/6 درصد است.

117

بیشتر بخوانید:

تحویل نهمین محموله واکسن روسی کرونا به سفارت ایران در مسکو

کلیدواژه