تیر 28, 1400 09:51 Asia/Tehran [Updated: دی 27, 1400 14:04 Asia/Tehran]
  • گفت و گوی تلفنی وزاری امور خارجه چین و ایران درباره گسترش روابط دوجانبه و افغانستان

ایران پرس: «وانگ وایی» وزیر امور خارجه چین با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره روابط دوجانبه و مساله افغانستان تلفنی گفت و گو کرد.  

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «وانگ وایی» در تماس تلفنی با «محمد جواد ظریف» گفت: پکن از سهم مثبت «حسن روحانی» رئیس جمهوری و دولت ایران در توسعه روابط بین چین و ایران در طول 8 سال گذشته قدردانی می کند .

وزیر امور خارجه چین تاکید کرد، پکن مایل است همراه با «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری منتخب و دولت جدید ایران ضمن ارتقا این روند حاکم میان دو کشور به شیوه ای مبتنی بر اعتماد متقابل و حمایت از یکدیگر، گسترش مبادلات دوستانه و همکاری، مخالفت مشترک با یک جانبه گرایی و قلدری، دفاع قاطعانه از چند جانبه گرایی و انصاف و عدالت بین المللی، در مسیر حفاظت هر چه بهتر از منافع مشترک و کشورهای در حال توسعه تلاش کند.

«وانگ وایی» همچنین ضمن قدردانی از ایران بابت حمایت از چین در مسائل مرتبط با منافع این کشور گفت: پکن به حمایت از ایران در جهت حفظ حاکمیت و عزت ملی و دفاع از حقوق و منافع قانونی ادامه خواهد داد.

«محمد جواد ظریف» نیز در این گفت وگوی تلفنی گفت: تهران اهمیت زیادی برای روابط با چین قائل است و اعتقاد دارد که این روابط بعد از روی کار آمدن دولت جدید در ایران، بیش از پیش تعمیق پیدا خواهد کرد.

وزرای امور خارجه چین و ایران در ادامه این گفت و گوی تلفنی، درباره موضوعاتی از جمله وضعیت کنونی افغانستان نیز تبادل نظر کردند.

115

بیشتر بخوانید:

رایزنی "ظریف" و "وانگ یی" در مونیخ

کلیدواژه