تیر 30, 1400 09:07 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • عکس: سیدحسین میرپور
    عکس: سیدحسین میرپور

نماز عید سعید قربان، صبح امروز (چهارشنبه) با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مخصوص بیماری کرونا در سراسر ایران اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، قشرهای مختلف مردم امروز در شهرها و روستاهای سراسر کشور با حضور در امکان مذهبی، ذکر «الهم اهل الکبریا و العظمه» را در قنوت نماز عید سعید قربان قرائت کردند.

 همچنین نماز عید سعید قربان با حضور باشکوه زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی به امامت آیت الله سید احمد علم الهدی در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم مطهر رضوی برگزار شد.

امروز چهارشنبه دهم ذیحجه 1442 هجری قمری برابر با 21 ژوئیه 2021، «عید سعید قربان» یا «عید اضحی» از اعیاد بزرگ مسلمانان است.

در عید سعید قربان حاجیانی که به زیارت خانه خدا رفته اند، به دستور خداوند و برای رضای او قربانی می‌کنند و خاطره پیامبر بزرگ الهی، حضرت ابراهیم (ع) را زنده و گرامی می‌دارند.

خداوند برای آزمودن ایمان و اخلاص به حضرت ابراهیم (ع) ماموریت داد که فرزندش حضرت اسماعیل (ع) را در راه خدا قربانی کند. حضرت ابراهیم (ع) با وجود دشواری این کار، به فرمان الهی گردن نهاد و برای اجرای این ماموریت مهیا شد اما هرچه تلاش کرد، کارد گلوی فرزندش حضرت اسماعیل (ع) را نبرید. 

در این حال به حضرت ابراهیم (ع) خطاب شد از امتحان الهی سربلند بیرون آمده است و آن‌گاه گوسفندی فرستاده شد تا وی آن را به جای حضرت اسماعیل (ع)، قربانی کند.

این ماجرای عبرت انگیز، درس فداکاری از خودگذشتگی، غلبه بر هوای نفس و تسلیم در برابر فرمان خداوند است. به همین دلیل مسلمانان جهان نیز روز دهم ذیحجه را به عنوان یک عید بزرگ و باشکوه اسلامی، گرامی می‌دارند و از آن درس اخلاص و بندگی می‌آموزند.

117

بیشتر بخوانید: 

پیام تبریک روحانی به سران کشورهای اسلامی به مناسبت عید سعید قربان

کلیدواژه