تیر 31, 1400 14:24 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • شهریاری: گفت وگو با حضور همه اقوام راه حل بحران افغانستان است

تهران- ایران پرس: دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه جنگ گزینه مناسبی نیست، گفت: فقط گفت وگو با حضور همه اقوام و طرف‌های درگیر، راه حل افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حجت الاسلام و المسلمین «حمید شهریاری» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با «مولوی خداداد صالح» رئیس شورای علمای ولایات غربی افغانستان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

در ابتدای این گفت وگو، مولوی خداداد صالح به شرح سوء قصدی که اخیرا به ایشان شده بود پرداخت و گفت: مبارزه ما برای اسلام و در راه اسلام است که نوعی عبادت محسوب می‌شود و این گونه حوادثی را که در این مسیر رخ می‌دهد به جان می‌خریم.

وی با بیان اینکه افرادی که به وی سوء قصد کردند وهابی بودند، به وضعیت کنونی شهر هرات اشاره کرد و گفت: وضع کنونی هرات مناسب نیست اکنون این شهر در جنگ و ناامنی قرار دارد.

مولوی خداداد صالح با تأکید بر پایان جنگ و ایجاد صلح در افغانستان، افزود: جنگ و درگیری راه حل افغانستان نیست.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری نیز در این گفت وگو ضمن آرزوی سلامتی برای ایشان ابراز امیدواری کرد، هرچه سریعتر این درگیری‌ها خاتمه پیدا کند و با گفت وگو به یک صلح پایدار و امنیتی که در شأن مردم افغانستان است برسیم.

وی با اشاره به اخراج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان گفت: این مسأله یک دستاورد بزرگ است و باید از این فرصت استفاده کرد و طرف‌های درگیر باید به این بلوغ فکری برسند که با جنگ نمی‌توان چیزی را حل کرد اگر با جنگ می‌شد چیزی را حل کرد آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی و انگلیس در افغانستان موفق می‌شدند.

117

بیشتر بخوانید:

حمایت ایران از افغانستان در مسیر صلح، امنیت و توسعه

کلیدواژه