مرداد 05, 1400 00:19 Asia/Tehran [Updated: مرداد 05, 1400 00:27 Asia/Tehran]
  • گلرو: دیپلماسی خارجی ایران به تحول اساسی نیاز دارد

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: دیپلماسی خارجی ایران نیازمند تحول اساسی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، عباس گلرو دوشنبه شب در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: کشور‌ها هم مانند افراد جامعه، در حوزه بین الملل دایره وسیعی از روابط گوناگون را تجربه و دایره دیپلماسی وسیعی را برای خود ترسیم می‌کنند با این تفاوت که در دیپلماسی میان کشور‌ها باید با ثقل بیشتر و بزرگتری ترسیم شود. در همین راستا، ایران هم با ۱۵ کشور همسایه و حدود ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت که در اطراف خود دارد، محیطی بسیار مناسب برای تحرک و پویایی دیپلماسی در اختیار دارد.

وی اظهار کرد: متاسفانه ارزیابی از کشور‌های منطقه چندان رضایت بخش نیست، زیرا ظرفیت‌هایی که در منطقه وجود دارد آن طور که باید استفاده نشده و از مجموع هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش واردات کشور‌های همسایه سالانه، سهم ایران تنها دو درصد یعنی دو میلیارد است.

گلرو گفت: ایران در روابط با همسایگان خود چهار مولفه بسیار مهم را مد نظر دارد. اول مولفه فرهنگی و تمدنی، دوم مولفه سیاسی، سوم مولفه امنیتی و در آخر مولفه اقتصادی.

وی افزود باید فرصت‌ها و زمینه‌های روابط با کشور‌های همسایه را گسترش دهیم و آنچه برای این مهم نیاز داریم اراده سیاسی در داخل کشور و همینطور جلب ارائه سیاسی طرف مقابل است.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ما نیازمند یک دیپلماسی پویا و فعال در منطقه هستیم که صرفاً مذاکراتی نباشد و قصد بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در برقراری روابط را داشته باشد، بنابراین احساس می‌شود در دیپلماسی با کشور‌های همسایه نیازمند یک تحول اساسی به خصوص در دولت سیزدهم هستیم. // 114

بیشتر بخوانید:

رئیسی: ایران ثابت کرده که دوست و شریکی مطمئن و قابل اتکا است

رئیسی در گفتگوی تلفنی سلطان عمان: اعتماد سیاسی متقابل، بر روابط ایران و عمان حاکم است

رئیسی در گفتگو با رئیس جمهور ترکمنستان: گسترش روابط با همسایگان اولویت نخست سیاست خارجی دولت سیزدهم است

کلیدواژه