شهریور 22, 1400 17:23 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • حضور نیروهای طالبان در ولایت پنجشیر
    حضور نیروهای طالبان در ولایت پنجشیر

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: باید جان و مال و ناموس مردم پنجشیر که در محاصره طالبان قرار گرفته اند، حفظ شود و خط قرمز همین است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سعید خطیب زاده در نشست هفتگی روز دوشنبه با خبرنگاران درباره وضعیت مردم در پنجشیر که تحت محاصره طالبان قرار گرفته اند؛ تصریح کرد: باید از برادرکشی، محاصره پنجشیر، قطع آب و برق در این منطقه و گرسنگی مردم اجتناب شود.

وی افزود: مقامات پنجشیر و کابل جز گفت وگو راه حل و مسیر دیگری ندارد. ما همه طرف ها را دعوت می کنیم که گفت وگو انجام دهند و ما از انجام گفت وگوهای اصیل بین الافغانی حمایت می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر موضع صریح ایران در قبال افغانستان به دیدگاههای مختلف در این زمینه اشاره کرد و گفت: جامعه ایران جامعه ای پر از گفت وگو و اظهار نظر است و این نشان دهنده زنده بودن یک جامعه است و ما اگر نگاهی به صفحات مجازی و رسانه ها داشته باشیم تنوع و تکثر دیدگاه را مشاهده می کنیم.

وی افزود: لازمه یک جامعه پویا همین موضوع است ولی همان طور که گفتم مواضع حاکمیتی و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در این عرصه از سوی وزیر امور خارجه و سخنگوی وزارت خارجه بیان شده است.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: آنچه که به عنوان سرپرستی امور از سوی طالبان معرفی شده است؛ دولت فراگیر مورد نظر ایران و جامعه جهانی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: طالبان گفته که این تدبیر امور برای سرپرستی وزارتخانه هاست و باید منتظر باشیم و ببینیم که نوع پاسخگویی طالبان به خواسته ها و مطالبات بین المللی چگونه است.

بیشتر بخوانید:

کوچ اجباری اهالی پنجشیر پس از حملات طالبان

موضع‌گیری جدید پاکستان علیه اتهام دخالت در رخدادهای پنجشیر

جبهه ضد طالبان در پنجشیر: دولت جدید افغانستان غیرقانونی است

تظاهرات شبانه مردم افغانستان علیه طالبان؛ تغییر اوضاع در پنجشیر به نفع جبهه مخالفان طالبان

 تاکید «احمد مسعود» بر ادامه مقاومت مخالفان طالبان در پنجشیر

طالبان: زندگی در پنجشیر به حالت عادی برگشته است 

 

کلیدواژه