مهر 05, 1400 16:01 Asia/Tehran [Updated: مهر 12, 1400 14:25 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: آژانس انرژی اتمی با گزارش‌های هدف‌دار روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند

تهران- ایران پرس: سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به انتشار گزارش غلط مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس با گزارش‌های هدف‌دار و مغرضانه روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «بهروز کمالوندی» در پاسخ به انتشار گزارش غلط «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: نامه ای برای آژانس ارسال و نسبت به این اقدام غیر سازنده اعتراض شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی توضیح داد: رافائل گروسی و همکاران وی بخوبی می دانند که تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک، مشمول تجهیزات نظارتی (دوربین ها) مجتمع کرج به این دلیل که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد، نمی شد.

کمالوندی تصریح کرد: درخواست تعمیم تعویض کارت های حافظه به دوربین های این مجتمع در سفر مدیرکل به تهران و نیز دیدار حاشیه کنفرانس عمومی وین مطرح شده بود که در هر دو بار ضمن ارائه توضیحات توسط «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی، پاسخ منفی و مخالفت ایران را بدنبال داشت.

وی تاکید کرد که درج واژه «مشخص شده» در مقابل کلمه تجهیزات به همین منظور و با هدف مستثنی شدن این مجتمع از سرویس و تعویض کارت‌های حافظه صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: در دیدار وین هنگامی که بار دیگر مدیرکل درخواست سرویس دوربین های مجتمع کرج را مطرح کرد، محمد اسلامی با صراحت کامل و ذکر دلایل مطرح شده در جلسه قبل، تعمیم تعویض کارت‌های حافظه به مجتمع یاد شده را ناممکن و خارج از چارچوب بیانیه مشترک اعلام کرد.

کمالوندی گفت: ضرورت دارد مسئولان آژانس بین المللی هسته ای با پرهیز از موضع گیری های هدفمند سیاسی، گزارشات غلط و مغرضانه، روند سازنده ایجاد شده بدنبال مراودات اخیر ایران و آژانس را تخریب نکند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه‌ای مدعی شد: "ایران به آژانس اجازه دسترسی به مجتمع «تسا» در کرج را برای نصب دوربین‌های نظارتی جدید یا اطمینان حاصل کردن از این که تولید قطعات سانتریفیوژ در این کارگاه از سر گرفته شده، نداده است."

رافائل گروسی روز 11 سپتامبر در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد.

در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این دیدار منتشر شد، ذکر شده که طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند. 

117

بیشتر بخوانید:

واکنش بروکسل به گزارش آژانس انرژی اتمی درباره مجتمع «تسا» در کرج

غریب آبادی:گزارش آژانس اتمی درمورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج دقیق نیست

آژانس بین‌المللی ‌انرژی اتمی: ایران اجازه دسترسی به سایت کرج را نداده است

 

کلیدواژه