مهر 18, 1400 17:24 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1400 22:18 Asia/Tehran]

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت، ممکن است انفجار قندوز را داعش و یا هر جریان دیگری انجام داده باشد ولی از آنجایی که طالبان حاکمیت کشور را به دست گرفته ،مسئول مستقیم آن طالبان است.

فدا حسین مالکی در مصاحبه اختصاصی با ایران پرس ضمن عرض تسلیت به مردم افغانستان به دلیل انفجار در مسجد قندوز این کشور تصریح کرد، طالبان گرفتار ساختار و مشکلات درونی خود است و همچنان هرج و مرج در گوشه کنار کشور دیده می شود.

فدا حسین مالکی گفت جنایات زیادی در زمان حضور آمریکا در افغانستان اتفاق افتاد و آمریکا پس از ۲۰ سال حضور در افغانستان، این کشور را ترک و پشت مردم را خالی کرد و بیم آن می‌رود که جنگ های داخلی اتفاق بیفتد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی  بیان کرد طالبان علی رغم قول و قرارها در ساختارسازی و تشکیل یک دولت فراگیر هیچ اقدام مثبتی انجام نداده است و خیلی از جریانات، گروه‌ها و خصوصاً اقوام در افغانستان در حاشیه هستند.

وی افزود نخبگان این کشور که در ساختارسازی و حکومتداری تجربه دارند به کار گرفته نمی‌شوند.

مالکی تاکید کرد زمانی طالبان موفق می شود که بتواند یک نگاه کلان داشته باشد و یک دولت فراگیر تشکیل دهد تا ثبات به کشور بازگردد. 

ظهر روز جمعه گذشته انفجاری هنگام اقامه نماز جمعه در مسجد شیعیان قندوز واقع در شمال افغانستان رخ داد که دست کم 150 شهید و 200 زخمی داشته است. 

مسئولیت این حمله را داعش بر عهده گرفته و اعلام کرد که مسجد مرکزی شیعیان را هدف قرار داده است. // 114

بیشتر بخوانید:

قالیباف: فتنه‌انگیزی‌های مذهبی و قومی، پروژه‌ی امنیتی جدید دشمنان مردم افغانستان است

افزایش شمار شهدای حمله تروریستی ولایت قندوز افغانستان

بیانیه دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پی حمله تروریستی داعش در مسجد سیدآباد قندوز افغانستان

پیام رهبر انقلاب در پی حادثه مصیبت‌بار انفجار در مسجدی در استان قندوز افغانستان

کلیدواژه