مهر 18, 1400 17:31 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1400 22:18 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت، رویکرد مجلس در همکاری بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم هاست.

ابوالفضل عمویی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایران پرس افزود، در این قانون تکلیف های مختلفی برای سازمان انرژی اتمی از جمله آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد و بالاتر از آن متناسب با نیازهای کشور و همچنین فعال شدن نسل جدید دستگاه های سانتریفیوژ تعیین شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از ابعاد این قانون هم توقف نظارتهای فراتر از پادمان است، بیان کرد، مجلس بر اجرای قانون خود اصرار دارد و آن را پیگیری می‌کند.

عمویی افزود، کمیسیون امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی به طور پیوسته جلساتی را برگزار کرده اند و آخرین گزارش‌ها در مورد نحوه اجرای قانون پیگیری می شود.

وی تصریح کرد نمایندگان مجلس در همکاری با سازمان انرژی اتمی بر اجرای این قانون اصرار دارند و همانطور که تا الان پیگیر اجرای آن بوده اند این اجرا را با قدرت بیشتر ادامه می دهند.

عمویی گفت در چارچوب گفتگوهای شکل‌ گرفته، هیئت بازرسان آژانس به ایران سفر کرده‌اند و پیگیر اجرای توافق بین آژانس و سازمان انرژی اتمی هستند که در چارچوب آن ایران اجازه داده است که بدون دسترسی به محتوای دوربین‌ها، فایل‌های دوربین‌های نظارتی آژانس که بر اساس پادمان یا پروتکل فعالیت می‌کنند، تغییر کند.

وی ادامه داد هرچند نظارت‌های پادمانی ایران به صورت روتین الان جریان دارد ولی نظارت‌های پرتکلی بنا بر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها که در مجلس یازدهم تصویب شد، متوقف شده است. // 114

کلیدواژه