مهر 30, 1400 10:26 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • بازدید رئیس‌جمهوری از عملیات پایاب سد خداآفرین

اردبیل- ایران پرس: رئیس‌جمهوری روز جمعه در جریان هشتمین سفر استانی خود به استان اردبیل از پروژه بزرگ پایاب سد خداآفرین در منطقه مغان بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سیدابراهیم رئیسی» در جریان این بازدید پس از استماع گزارش وضعیت این پروژه بر تسریع و رفع مشکلات آن تاکید کرد.

پروژه شبکه آبیاری و زهکشی سد خداآفرین با وسعت 43 هزار هکتار در محدوده استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل اجرا می‌گردد که اغلب اراضی آن در حدود 37 هزار هکتار در محدوده استان اردبیل در قالب چهار ناحیه عمرانی مختلف قرار دارد.

شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین بزرگترین و مدرن‌ترین شبکه شمال‌غرب کشور است که آب مورد نیاز آن از طریق سد مخزنی خداآفرین و سد تنظیمی-انحرافی قیزقلعه تامین می‌شود.

شبکه خداآفرین در محدوده شهرستان‌های اصلاندوز، پارس‌آباد و بیله‌سوار در قالب چهار واحد عمرانی اجر می‌شود و این پروژه دارای 43 ایستگاه پمپاژ، پنج پست برق، 70 خط 132 کیلوولت و 266 خط 20 کیلوولت است که طول کانال اصلی از سد قیزقلعه تا انتهای پروژه خداآفرین 144 کیلومتر است و 92 کیلومتر آن در استان اردبیل قرار گرفته است.

پایاب خداآفرین حدود 37 هزار و 700 هکتار از اراضی دیم دشت مغان را در استان اردبیل آبی خواهد کرد، طرح شبکه‌های فرعی و آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب (پایاب خداآفرین) در چهار ناحیه عمرانی یک تا چهار عملیاتی شده است.

رئیس جمهور در هشتمین سفر استانی خود صبح امروز (جمعه) با استقبال نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، استاندار و مسئولان ارشد استانی وارد شهرستان مرزی پارس‌آباد مغان شد.

رئیسی را در این سفر، رئیس دفتر رئیس جمهور و وزیران نیرو، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همراهی می‌کنند.

بازدید از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و زیربنایی، دیدار با نخبگان، خانواده شهدا و قشرهای مختلف مردم، حضور در شورای اداری، و نشست خبری از جمله برنامه‌های رئیس جمهور در این سفر است.

117

بیشتر بخوانید:

برنامه‌های دولت برای توسعه ظرفیت‌های کشاورزی استان اردبیل

بازدید رئیس جمهور از مجموعه کشت و صنعت مغان/ دولت از پیشرفت این مجموعه کم‌نظیر حمایت می‌کند

رئیسی: توسعه راه‌های شمال استان اردبیل اولویت دولت است

کلیدواژه