مهر 30, 1400 13:02 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1400 18:50 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: مسئله وحدت در میان امت اسلامی مسئله سطحی، یک روش و یک تاکتیک نیست بلکه یک راهبرد، مبنا و بنیاد است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاجی علی‌اکبری» امروز (جمعه) در خطبه‌های نماز عبادی - سیاسی جمعه تهران با بیان اینکه مهمترین مسئله در میان امت اسلامی اتحاد صفوف، جان‌ها، دل‌ها و اندیشه‌های آنها است که از آن در یک کلمه به عنوان اخوت تعبیر می‌شود، اظهار داشت: خداوند متعال این رابطه را میان مومنین برگزار کرده و از آنها می‌خواهد که این رابطه با سازواری، بردباری، محبت و دوستی حفظ و صیانت کنند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: مشکلات درونی باید به دست خود امت اسلامی به صورت داخلی حل و فصل شود. سلیقه‌ها و دیدگاه‌های مختلف در ساحت پیامبر اعظم و در محیط عمومی امت به صورت داخلی حل و فصل می‌شود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با تاکید بر لزوم توجه به مقوله وحدت درونی امت اسلامی تصریح کرد: وقتی ببینیم دشمنان برای استحاله هویت امت اسلامی هر روز برنامه تازه‌ای دارند معلوم می‌شود این همه تاکید اولیای خداوند و این همه تاکید پیامبر اعظم (ص) و قرآن کریم به چه دلیل است. بنابراین مسئله وحدت و مسئله اتصال ایمانی و اخوتی امت، مسئله اساسی است و پشتوانه این وحدت، مساله تقوا است. این خیر بزرگ و این کلید حل همه مشکلات امت، پشتوانه درونی می‌خواهد و آن پشتوانه تقوا است.

وی خاطرنشان کرد: این وحدت نیازمند پشتوانه است و در معرض آسیب‌ها و خطرات قرار دارد و بزرگترین خطر خواهش‌های نفسانی است که اختلاف تولید می‌کند.

خطیب نماز جمعه تهران عنوان کرد: جریان نفاق به نیابت از کفر نقابدار در متن امت اسلامی دائما درصدد طراحی و توسعه و تولید فتنه برای به جان هم انداختن مومنین است و در این جریان شیاطین همه سرمایه خودشان را به میدان می‌آورند و دست به دست هم می‌دهند. شناسایی جریان نفاق، مراقبت از حضور نفوذی‌ها هم نیاز به بصیرت دارد و این بصیرت حاصل تقوا است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت: این سرمایه بزرگ را تا پای جان نگه دارید و از دست ندهید و آنگاه فرمود با پشتوانه تقوا، به حبل الهی که قرآن، عترت و پیامبر است چنگ بزنید و اتحاد خودتان را حفظ کنید، صفوف خودتان را منظم و محکم کنید.

امت اسلام باید دارای مرزبندی روشن با جریان کفر باشد

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌ اول نیز با تبریک ایام پرفروغ و پرنور ولادت با سعادت پیامبر اعظم و امام صادق علیه السلام و هفته وحدت اظهار کرد: پیامبر عزیز ما برای ساخت امت اسلامی سه راهبرد اساسی را در نظر داشت؛ نخست اینکه امت اسلامی باید در برابر جریان کفر دارای مرزبندی مشخص با رویکرد قوت، عزت و شدت باشد تا هویت مسلمانان از دست‌اندازی جریان کفر، صیانت شود. دوم راهبرد ایشان، ‌محبت و وحدت و عاطفه درونی امت در ارتباط امت اسلامی با یکدیگر است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در تبیین سومین راهبرد اظهار کرد: راهبرد سوم این است که جامعه اسلامی صفوف و نماد وحدت و قوت آن باید بر مدار ذکر الهی و یاد خدای متعال و بر مدار بندگی حق به صورت جمعی باشد.

وی با اشاره به اینکه هر سه راهبرد در آخرین آیه سوره مبارکه فتح آمده است، اظهار کرد: در این آیه بسیار جذاب قرآن کریم که با نام دل آرای پیامبر اعظم نشانگذاری شده است، این آیه نورانی به زیبایی امت اسلامی را ترسیم کرده است.

وی افزود: این آیه امت را در نسبت با امامش تعریف می‌کند و پیامبر اعظم را به عنوان نماد اصلی امت که پیامبر خدای متعادل است، معرفی می‌کند و امت را در نسبت با آن حضرت صمیمانه و بسیار لطیف معرفی می‌کند و بلافاصله نسبت امت با جریان کفر و بعد نسبت درونی امت با یکدیگر را معرفی می‌کند.

حاج علی اکبری ادامه داد: سیمای عمومی امت هم این مسئله اتصال صفوف امت در مقام بندگی و تسلیم در پیشگاه پروردگار متعال و عزیز است که همه ساجد و راکع و در جستجوی رضوان الهی و فضل پروردگار متعال هستند.

پس از 20 ماه انتظار و وقفه در برگزاری نماز جمعه در تهران و بسیاری از استان‌های کشور به علت شیوع ویروس کرونا، امروز این آیین عبادی - سیاسی با حضور اقشار مختلف مردم تهران بار دیگر در دانشگاه تهران برگزار شد.

117

بیشتر بخوانید:

قدرت مسلمانان در وحدت کلام است

امروز، نخستین نماز جمعه تهران پس از 20 ماه وقفه

کلیدواژه