آبان 19, 1400 19:02 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • تسریع در راه‌اندازی کامل چابهار موضوع دیدار شمخانی با همتای هندی

دهلی نو-ایران پرس: علی شمخانی در ملاقات دوجانبه با همتای هندی خود بر لزوم همکاری دو کشور تاکید کرد و گفت: میزان روابط اقتصادی دو طرف در حد و اندازه نیات رهبران نیست که باید در رفع موانع آن کوشید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که برای حضور در سومین نشست امنیت منطقه‌ای به دهلی‌نو سفر کرده است، بعدازظهر امروز با «آجیت دووال» همتای هندی خود دیدار و گفتگو کرد.

شمخانی در این ملاقات دوجانبه بر لزوم همکاری دو کشور تاکید کرد و گفت: میزان روابط اقتصادی دو طرف در حد و اندازه نیات رهبران و سابقه درخشان روابط دو کشور نیست که باید در رفع موانع آن با نگاه به آینده کوشا بود.

او افزود: یکی از مهمترین موضوعات فیمابین تسریع در راه‌اندازی کامل چابهار است و جمهوری اسلامی ایران مایل است از ظرفیت‌های خود برای توسعه و رشد منطقه استفاده کند و روابط دوجانبه مستحکم با هند می‌تواند در این مسیر راهگشا باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: ایران علاوه بر همکاری در سه حوزه بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه با هند خواستار گسترش مناسبات بر اساس ظرفیت‌های علمی، فنی و ترانزیتی با این کشور است.

شمخانی همچنین با اشاره به تحولات افغانستان و برنامه غربی‌ها در ناامن‌سازی منطقه، بر لزوم مشارکت همه کشورهای منطقه در کمک به مردم افغانستان و برخورد با عوامل ناامن‌ساز تاکید و ابراز امیدواری کرد که دو کشور بتوانند در این خصوص همکاری‌های بیشتری داشته باشند.

«آجیت دووال» نیز در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت فراوان روابط دوجانبه با ایران، بر لزوم گسترش همکاری‌ها به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی هند نیز با اظهار تاسف در خصوص میزان نامناسب روابط اقتصادی دو طرف، بر لزوم رفع موانع این موضوع تاکید کرد.

116

بیشتر بخوانید:

تاکید شمخانی بر همکاری‌های دوجانبه در دیدار با همتای قرقیزستانی

ابراز علاقه «مودی» برای دیدار با رئیسی/ افغانستان و بندر چابهار محور نشست شمخانی و نخست وزیر هند

شمخانی در سومین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای در هند شرکت می کند

کلیدواژه