آبان 26, 1400 16:44 Asia/Tehran [Updated: آبان 26, 1400 16:50 Asia/Tehran]
  • قالیباف: مجلس بر شکستن انحصار بازار خودرو اصرار دارد

تهران - ایران پرس: رییس مجلس شورای اسلامی گفت مجلس یازدهم بر شکستن انحصار بازار خودرو اصرار دارد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری ایران پرس، محمد باقر قالیباف در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: مجلس یازدهم بر شکستن انحصار بازار خودرو اصرار دارد و با واردات در ازای صادراتِ عمدتاً قطعات یا خودروی مازاد، در راستای کاهش قیمت همزمان با تقویت صنعت خودرو گام بلندی برداشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: از شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تقاضامندیم تا با موافقت خود اجازه دهند صنعت خودرو نفس راحتی بکشد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز با اصلاح طرح ساماندهی واردات خودرو-اعاده شده از شورای نگهبان- به اشخاص حقیقی و حقوقی اجازه دادند به ازای صادرات خودرو یا قطعات یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه، نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند.

بر اساس تبصره یک ماده ۴، این طرح با هدف تنظیم بازار و رعایت الگوی مصرف، شاخص‌های کیفیت و میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آنها ( متناسب با کسری تولید داخل نسبت به تقاضای موثر) بصورت سالانه، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

همچنین طبق تبصره ۲ وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال نماید و گزارش آن را هر سه ماه یک بار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

با رای نمایندگان دستورالعمل مربوط به خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی با لحاظ پرهیز از انحصار در نمایندگی فروش توسط وزارت صنعت معدن و تجارت تعیین می‌شود. // 114

بیشتر بخوانید: 

مجلس مجوز واردات خودرو به ازای صادرات آن را صادر کرد

کلیدواژه