آذر 03, 1400 19:56 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1400 20:01 Asia/Tehran]
  •  تبادل نظر وزیران امورخارجه ایران و چین درباره روابط دوجانبه و تحولات بین المللی

تهران-ایران پرس: حسین امیرعبداللهیان و وانگ یی، وزیران امورخارجه ایران و چین درباره گسترش روابط دوجانبه، تحولات افغانستان و مذاکرات برجام برای لغو تحریم‌های غیر قانونی رژیم آمریکا ضد ملت ایران تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امورسخنگویی وزارت امورخارجه، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه ایران گفت و گو با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با ابراز خرسندی از تحولات مثبت روابط دو کشور در چند ماه اخیر، گفت: تمهیدات لازم برای اجرایی شدن توافقات اقتصادی دو کشور انجام شده و جزئیات آن در اولین فرصت به طرف چینی ارائه خواهد شد. 

وزیر امورخارجه ایران همچنین با تشریح رایزنی های همه جانبه ایران با ۱+۴ و سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، افزود: توافق اصولی برای حل مشکلات فنی با آژانس در این سفر حاصل شده است.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با اراده کامل وارد مذاکرات وین برای حصول توافق خوب می شود و با توجه به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و پایبند نبودن طرف اروپایی، چنانچه آنها با اراده لازم برای اجرای تعهداتشان وارد مذاکرات شوند، امکان دسترسی سریع به توافق وجود دارد. 

وزیر امورخارجه ایران با اشاره به سفر اخیر فرستاده ویژه رئیس جمهوری ایران در امورافغانستان به کابل گفت: در رایزنی با مقامات طالبان به عنوان هیات حاکمه سرپرستی افغانستان، بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر و باز بودن مرزهای دو کشور برای تامین نیازهای مردم افغانستان تاکید شد.

وزیر امورخارجه چین نیز با دعوت مجدد از وزیر امورخارجه ایران برای سفر به پکن، بر ضرورت پیگیری ابعاد مختلف روابط دوجانبه تاکید کرد.

وانگ یی، از سرگیری مذاکرات ایران با ۱+۴ و سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران را مثبت ارزیابی کرد و مواضع ایران درباره احیای برجام را منصفانه دانست.

وزیرامورخارجه چین همچنین بر تقویت ابتکار همسایگان برای کمک به مردم افغانستان و استقرار صلح و ثبات در این کشور تاکید کرد.

116

کلیدواژه