آذر 08, 1400 13:56 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: مدیرکل امور بین‌الملل قوه قضاییه با بیان اینکه درباره پرونده ترور شهید سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» تحقیقات گسترده‌ای انجام شده است، گفت: در این زمینه  تا به حال به ۵ کشور نیابت داده شده است ولی نیابت‌های جدید دیگری هم تنظیم شده که در حال ارسال است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نشست تخصصی آخرین وضعیت حقوقی پرونده ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی روز دوشنبه با حضور معاون دادستان کل کشور، معاون حقوقی سپاه پاسداران، مدیرکل امور بین الملل قوه قضاییه، بازپرس ویژه دادسرای امور بین‌الملل برگزار شد.

«علیرضا ساعدی» مدیرکل امور بین‌الملل قوه قضاییه در این نشست اظهار داشت: پرونده شهید سلیمانی بخش‌های مختلفی دارد که یک بخش، بخش کیفری موضوع است که تحت اشراف دادستان تهران و به طور ویژه در دادسرای ناحیه 20 تهران قرار دارد.

مدیرکل امور بین‌الملل قوه قضاییه خاطرنشان کرد: زحمات قابل تقدیری در این پرونده کشیده شده است. در این پرونده تحقیقات گسترده‌ای انجام شده و نیابت‌هایی به کشورهای خارجی تنظیم و ارسال شده و تاکنون به ۵ کشور نیابت ارسال شده است.

ساعدی افزود: نیابت‌های جدیدی نیز تنظیم شده و به کشورهای دیگری در حال ارسال است. هیات قضایی برای تحقیقات مشترک با دولت عراق و مقامات قضایی عراق که محل وقوع این جرم است به این کشور اعزام شده و به تازگی تحقیقات مشترک برای جلسه اول شروع شده و این هیات یکی دو روز پیش به کشور بازگشتند.

وی تصریح کرد: سرپرستی هیات ایرانی را سرپرست دادسرای ناحیه ۲۰ بر عهده داشتند و اعضای دیگری از نهادهای دیگر مانند وزارت امور خارجه نیز در هیات حضور داشتند.

مدیرکل امور بین‌الملل قوه قضاییه گفت: غیر از بخش کیفری پرونده که به مجازات متهمان و مجرمان می‌پردازد یک پرونده حقوقی هم برای رسیدگی به این موضوع در دادگاه حقوقی شعبه 55 تهران تشکیل شده و بسیاری از افراد از جمله خانواده شهدا و مردم ادعای خسارت کرده اند.

اطلاعات کافی برای محاکمه سران تروریست آمریکا و عوامل یاری دهنده وجود دارد

معاون حقوقی سپاه پاسداران نیز در این نشست به مهم‌ترین شاخصه‌های شخصیتی شهید سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت: شهید سردار سلیمانی تجلی زیارت عاشورا است.

سردار شمخانی ضمن قدردانی از تلاش‌های دستگاه قضایی و دادسرای امور بین الملل در رسیدگی به پرونده شهادت سردار سلیمانی، خاطرنشان کرد: بسیاری از متهمان شناسایی شدند و اسناد جنایت آنها جمع آوری شده است؛ همچنین اطلاعات کافی برای محاکمه سران تروریست آمریکا و عوامل یاری دهنده وجود دارد.

وی تاکید کرد: مردم ما شهید سلیمانی را به عنوان قهرمان بزرگ، حامی و مدافع خود از دست دادند.

سردار شمخانی با اشاره به حمایت همه جانبه آمریکا از داعش و نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم دست نشانده آمریکا در منطقه اظهار داشت: هزاران نفر از شهروندان و خانواده‌های شهدای مدافع حرم در خصوص ترور شهید سلیمانی دادخواست حقوقی داده اند و دادگاه در سالگرد شهادت شهید سلیمانی تشکیل می‌شود.

استفاده ابزاری آمریکا از موضوع حقوق بشر

معاون دادستان کل کشور هم در این نشست با بیان اینکه آمریکا با شهادت سردار سلیمانی روح یک ملت را از بین برد، گفت: حماسه تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی نشان از این داشت که اقشار مختلف مردم دلباخته این سردار عزیز بودند.

«سعید عمرانی» افزود: امروز دنیا در دست قاتل‌ها و تروریست هاست و قاتلان در حال اداره دنیا هستند و علاوه بر سلاح‌های کشتار جمعی از سلاح حقوق بشر، کنوانسیون‌ها و... استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به بهره گیری نظام سلطه از ابزار رسانه، تبلیغات و هالیوود اظهار داشت: نظام سلطه هم می‌کشد و هم طلبکار می‌شود و حتی به ملت خود رحم نمی‌کنند.

عمرانی افزود: سردار ما کسی بود که به عنوان یک نماینده رسمی و دیپلمات قرار بود پیامی را به دولت عراق برساند و او از هر گونه تعرض مصون بود.

معاون دادستان کل کشور تصریح کرد: همه اینها دلالت بر استفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر است و این اهانت به شعور مردم دنیاست.

شناسایی 124متهم در پرونده ترور سردار سلیمانی

همچنین بازپرس ویژه دادسرای امور بین‌الملل در این نشست با اشاره به حفظ محرمانگی تحقیقات در پرونده سردار سلیمانی گفت:‌ قرار جلب به دادرسی برای 124 متهم در هزار و 300 صفحه تنظیم شده که تکمیل نشده و برای 43 نفر حکم جلب صادر شده و در این رابطه 700 مکاتبه صورت گرفته است.

«سعید فرهادی‌نیا» که مسئولیت رسیدگی به پرونده ترور سردار شهید سلیمانی را بر عهده دارد، گفت: باید کسانی که این اقدام شنیع را انجام دادند به سزای عمل خود برسند.

بازپرس ویژه دادسرای امور بین الملل خاطرنشان کرد: در بخش اول، نقض قواعدی که صورت گرفت در دو بخش داخلی و بین المللی است. در بخش داخلی جرایمی که اتفاق افتاده قتل عمد به صورت معاونت و مشارکت، اقدام علیه امنیت ملی و تروریست و محاربه و افساد فی الارض است.

وی اظهار داشت: در بُعد بین‌المللی نقض کنوانسیون‌های تروریستی، قطعنامه 1556، نقض اسناد حقوق بشری و انجام قتل‌های فرا قضایی و نقض اعلامیه 3314، نقض کنوانسیون 1973 ماموریت‌های ویژه، نقض منشور ملل متحد به واسطه عدم احترام به حاکمیت ایران و عراق صورت گرفته است.

بازپرس ویژه دادسرای امور بین الملل تصریح کرد: کشوری مانند آمریکا در مراجع بین المللی در موارد مختلفی محکوم شده و از نظر بین المللی صدور حکم به نفع کشور ما خواهد بود.

وی گفت: درخصوص علت اطاله دادرسی تحقیقات ادامه دارد و ممکن است ابعاد دیگری هم پیدا کند و تصمیم گیری سریع ممکن است باعث شود تحقیقات جامع نباشد.

سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوم ژانویه 2020  در حالیکه  به دعوت رسمی مقامات عراق به این کشور سفر کرده بود در حمله هوایی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکایی نزدیک فرودگاه بغداد، پایتخت عراق به همراه «ابومهدی المهندس» نایب‌ رئیس بسیج مردمی این کشور (الحشد الشعبی) و 8 نفر دیگر به شهادت رسید.

117

بیشتر بخوانید:

پایان دور اول نشست کمیته تحقیق مشترک ترور شهید سلیمانی در بغداد

کلیدواژه