آذر 11, 1400 12:23 Asia/Tehran [Updated: آذر 11, 1400 18:58 Asia/Tehran]

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود در را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای را به هیات‌های عضو گروه 1+4 تحویل داده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «علی باقری کنی» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران ایرانی مستقر در وین اظهار داشت: امروز چهارمین روز گفت‌وگوها را در وین آغاز کردیم. در طول روزهای گذشته هیات جمهوری اسلامی ایران در تعامل با دیگر هیات‌هایی که عضو گروه 1+4 هستند نشست های متعددی را به صورت دوجانبه و چندجانبه با هرکدام از هیات‌ها برگزار کرده است.

این دیپلمات کشورمان بیان داشت: در این نشست‌ها ما دیدگاه‌های خودمان را در مورد موضوعات محوری و اصلی این دور از گفت‌وگوها به ویژه موضوع لغو تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه طرح کردیم و شاخص‌ها و ملاک‌هایی که برای بیان مواضع خودمان لازم بود با آن‌ها درمیان گذاشتیم. آن‌ها هم در این زمینه سووالاتی را مطرح می‌کردند و ابهام‌هایی داشتند که در این نشست‌ها تلاش شد تا این ابهام‌ها رفع و به سئوالات آن‌ها پاسخ داده شود.

باقری کنی افزود: بر همین اساس ما دیشب دو سند را در اختیار طرف مقابل قرار دادیم. سند اول دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوع لغو تحریم‌ها و همینطور سند دوم در مورد موضوع اقدامات هسته‌ای ایران در اختیار طرف مقابل قرار گرفت. قاعدتا طرف مقابل باید این اسناد را بررسی و آمادگی لازم را برای گفت‌وگوها و مذاکرات جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد متن های ارائه شده کسب کند، اما نکته مهم این است که این گفت‌وگوها دارای آثار متنوع و متعدد بین المللی است.

وی با اشاره به اینکه بازیگران دیگری که خارج از عرصه این گفت‌وگوها هستند یا به طور مستقیم با به واسطه برخی از بازیگران داخل گفت‌وگوها، تلاش می‌کنند در روند گفت‌وگوها اخلال ایجاد کنند و مسیر دستیابی به توافق و مسیر گفت‌وگوهای سازنده را دچار اخلال کنند، بیان داشت: من دیروز در جلسه با نمایندگان مختلف هیات‌های 1+4 هشدار دادم که باید تلاش بشود اجازه ندهیم که نگاه و رویکرد بازیگران خارج از گفت‌وگوها روی روند مذاکرات تاثیر منفی بگذارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما امیدواریم که بعد از ارائه پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران به طرف مقابل آنها بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به یک جمع‌بندی برای ورود به گفت‌وگوهای جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد دو سندی که ارائه شده ست، برسند.

باقری کنی گفت: ما به طرف مقابل اعلام کردیم که برای ادامه گفت‌وگوها آمادگی داریم. در وین هستیم که گفت‌وگوها را ادامه دهیم. قاعدتا آن‌ها نیاز دارند که اسنادی را که ما در اختیار آن‌ها قرار دادیم بررسی کنند. اگر آن‌ها برای استمرار گفت‌وگوها آماده باشند ما هیچ مانعی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: قاعدتا امروز در تماسی که با آن ها داریم و آن‌ها با ما خواهند داشت وضعیت بررسی این اسناد و جدول زمانی در گفت‌وگوهایی که بین جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان 1+4 در وین برگزار می‌شود مشخص خواهد شد.

مذاکرات ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) با هدف لغو تحریم ها از روز دوشنبه در وین آغاز شده است.

این مذاکرات که بعد از وقفه ای 5 ماهه آغاز شده است، در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه 1+4، به ریاست «علی باقری کنی» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در حال برگزاری است.

همچنین در حاشیه مذاکرات ایران و گروه 1+4، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران با طرف های مذاکره کننده، جلسات کارشناسی با موضوع رفع تحریم ها را برگزار کردند.

117

بیشتر بخوانید:

روز سوم مذاکرات در وین؛ تاکید ایران بر اولویت لغو تحریم‌ها

کلیدواژه