شهریور 28, 1401 10:58 Asia/Tehran [Updated: مهر 09, 1401 22:22 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امورخارجه اعلام کرد: یک هیات اقتصادی صد نفره روسی شامل 60 شركت خصوصی و دولتی امروز (دوشنبه) به تهران سفر خواهند کرد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند در دیدار با «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری کشورمان، اعلام كرده بود که به زودی یک هیات بزرگ اقتصادی روسیه راهی ایران می شود.

«ناصر كنعانی چافی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایران پرس مبنی بر جزئيات و اهداف اين سفر گفت: مناسبات ايران و روسيه همواره مورد توجه بوده و در همين راستا نيز ايران ميزبان هیات اقتصادی و تجاری از روسيه خواهد بود.

سخنگوی دستگاه ديپلماسی افزود: بيش از 60 شركت خصوصی و دولتی روسی ده ها جلسه با همتايان ايرانی خود برگزار خواهند كرد.

كنعانی اظهار داشت: اين شركت ها شامل تركيب متنوع غذايي، كشاورزي، شيلات، آبزيان، حمل و نقل، قطعات خودرو، تجهيزات پزشكي و ارتباطات خواهد بود كه زمينه هاي همكاري متنوعي نيز خواهد داشت.

وي تاكيد كرد: برگزاري اين نشست ها نتيجه يكسال تلاش مشترك ميان دو كشور است. سفرهاي متعددي  كه هشت وزير ايران به مسكو داشتند و مذاكراتي كه ميان وزرا صورت گرفت مقدمات اين سفر را فراهم كرده است.

سخنگوی وزارت امرو خارجه در خصوص همكاري هاي استاني ميان ایران و روسیه نيز گفت: به دليل تلاش هاي گذشته روند مناسبي شكل گرفته است و در مجموع فضاي خوبي در روند همكاري هاي تجاري و اقتصادي ميان ايران و روسيه هستيم

دیپلماسی بهترین راه برای حل اختلافات میان ایروان و باکو است

کنعانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اتفاقات در حوزه قفقاز جنوبی گفت: موضع صریح و واضح جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات در منطقه قفقاز جنوبی بارها در سطوح مختلف به صورت رسمی بیان شده است و در این ارتباط ابهامی وجود ندارد اما متاسفانه اخیراً از روز سه‌شنبه هفته گذشته شاهد آغاز درگیری‌های جدید مرزی میان دو کشور همسایه یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بودیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر سیاست همسایگی و سیاست اصولی خود مبنی بر تلاش برای کمک سازنده به حل و فصل بحران های منطقه ای سریع ترین زمان ممکن وارد عمل و تلاش‌های سیاسی شد.

کنعانی ادامه داد: در همین ارتباط گفت وگوی نخست وزیر جمهوری ارمنستان با رئیس جمهوری اسلامی ایران انجام شد و در این ارتباط تبادل نظر صورت گرفت. رئیس‌جمهوری دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این ارتباط بیان کرد و توصیه‌های سیاسی خود را به طرف ارمنستانی منتقل کرد و بعد از آن گفت وگوهای تلفنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای جمهوری آذربایجان صورت گرفت که در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران همانند سابق که از ابتدای بحران از هیچ گونه کمکی برای ایجاد آرامش و پایان بخشیدن به درگیری‌ها دریغ نکرده بود در این مرحله هم با سرعت عمل وارد شد و با تلاش‌های دیپلماتیک تلاش کرد که آتش بس مجدداً برقرار شود و آرامش به  میان دو کشور برگردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن و واضح است ما معتقد به ضرورت استفاده از رویکرد و راهکارهای سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها و کاهش تنش و ورود به گفتگوهای سیاسی برای حل و فصل اختلافات مرزی میان دو کشور هستیم.

احتمال گفت‌وگو در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها در نیویورک وجود دارد

وی در مورد سفر رئیس جمهور به نیویورک و همراهی «علی باقری کنی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان با رئیسی گفت: سفر رئیس‌جمهور و هیات همراه برای مشارکت در هفتاد و هفتمین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شده است و در مورد ارتباط با حضور باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها برای همراهی با هیئت عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: از طرفی برنامه تعریف شده ای برای گفت‌وگو در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها در این سفر و اجلاس وجود ندارد، اما به طور طبیعی همواره نشست‌های بین المللی فرصت بسیار خوبی است برای بیان دیدگاه‌های سیاسی و مذاکرات حاشیه‌ای میان مقامات کشورها است و فرصتی برای تبادل نظر در خصوص موضوعات مورد علاقه دوجانبه منطقه‌ای و موضوعات انجام و بین‌المللی است که در حاشیه این نشست در خصوص موضوع هسته‌ای و مذاکرات رفع تحریم‌ها صورت بگیرد و این احتمال را هم رد نمی‌کنم.

کنعانی تاکید کرد: به طور طبیعی جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی برای بیان دیدگاه‌های خود در مورد علاقه دوجانبه و بین‌المللی استفاده می کند. جمهوری اسلامی ایران هیچ موقع میز مذاکرات را ترک نکرده است و مذاکرات سازنده را به عنوان یک روش مناسب و منطقی و معقول برای حل و فصل اختلافات می داند که در حاشیه این نشست گفتگوهای دوجانبه‌ای با طرف‌های مذاکره کننده در خصوص مذاکرات تحریم‌ها صورت گیرد و احتمال میرود که در حاشیه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل هم این گفتگوها برگزار می شود.

وی گفت: همانطور گه گفتیم ایران روش سیاسی و استفاده از چهارچوب‌های چند جانبه بین المللی را یک روش مناسب برای حل پرونده ها و موضوعات داغ و پیچیده میداند و به طور طبیعی جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی برای بیان دیدگاه های سازنده به منطقه خود استفاده می‌کند و مجمع عمومی سازمان ملل یکی از این فرصت های مناسب پیش روی جمهوری اسلامی ایران است.

ایران معتقد است که همگرایی میان جریان‌های مقاومت، به صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند

کنعانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد از سرگیری روابط بین حماس و سوریه گفت: دولت سوریه سال‌ها میزبان خوب و گرمی برای گروه‌ها و جریان‌های مقاومت فلسطینی بوده است، در نتیجه تحولات سال‌های گذشته خاصه گرفتار شدن جمهوری عربی سوریه در بحران داخلی مبتنی بر طراحی خارجی، متاسفانه روابط میان جنبش حماس و دولت سوریه دچار خلل و نقصان شده بود.

وی افزود: تحولات سال‌های اخیر نشان داد که اساساً تهدید اصلی برای صلح ثبات و امنیت کلیه طرف‌های منطقه‌ای از جمله سوریه و همچنین برای همه طرف‌هایی که در منطقه معتقد به ضرورت همگرایی برای حفظ صلح و ثبات هستند، رژیم صهیونیستی است. بنابراین ما شاهد تغییر رویکرد تعداد قابل توجهی از کشورها و طرف‌های منطقه‌ای در بازسازی و اصلاح روابط خودشان با جمهوری عربی سوریه بوده ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: هم تلاش‌های انجام شده و هم نگاه جدیدی که در صحنه فلسطین نسبت به ضرورت توجه به ظرفیت سوریه در حمایت از حقوق مشروع ملت فلسطین شکل گرفته است، نتیجه تلاش‌های طرف‌های منطقه‌ای و علاقه‌مندان به منافع صلح و ثبات و امنیت در منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان و حتی تلاش‌های مثبت روسیه است و ما شاهده گرم شدن مناسبات جمهوری عربی سوریه با حماس هستیم. به طور طبیعی معتقد هستیم این همگرایی‌ها در جهت منافع ملت‌های منطقه و در جهت منافع ملت مظلوم فلسطین است و به تقویت جایگاه فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی کمک می‌کند و جمهوری اسلامی ایران نیز این روند را تشویق کرده و حمایت می‌کند.

آمادگی ایران برای کمک به حل منازعات تاجیکستان و قرقیزستان

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد درگیری‌های اخیر میان تاجیکستان و قرقیزستان گفت: تاجیکستان و قرقیزستان از کشورهای مهم آسیای مرکزی هستند که این منطقه در سیاست محوری جمهوری اسلامی ایران نقش اصلی دارد و ما این منطقه را جزو مناطقی می‌دانیم که ظرفیت‌های بسیار خوبی برای همکاری میان جمهوری اسلامی ایران با جمهوری‌های این منطقه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد از سرگیری مجدد تنش‌ها و برخوردهای مرزی میان دو کشور جمهوری تاجیکستان و قرقیزستان هستیم. ایران بر مبنای سیاست همسایگی و منطقه‌ای و بر اساس مناسبات خوبی که با این دو جمهوری دارد اعلام آمادگی کرد که کمک کند. همچنین در صورت اعلام نیاز طرف متقابل به کاهش تنش‌ها و ایجاد آرامش و ترغیب روند گفتگوهای دو جانبه برای حل اختلافات آمادگی کامل دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: قربانی شدن تعدادی از شهروندان و نیروهای نظامی دو طرف در درگیری‌های اخیر مایه تاسف است و ما نگران استمرار این درگیری‌ها هستیم و معتقدیم گفت‌وگو و راه‌حل های سیاسی بهترین روش برای حل و فصل این بحران است و طرف های دیگر منطقه هم می توانند برای حل و فصل بحران کمک کنند.جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای کاهش تنش و حل اختلافات بر مبنای راهکارهای دوجانبه و سیاسی دریغ نخواهد کرد.

رویکرد نظامی مخل شکل گیری دولت فراگیر در افغانستان است

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد تیرباران اسیران جنگی جبهه مقاومت ملی در افغانستان از سوی طالبان، افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات افغانستان، سیاست کاملاً روشنی است. از ابتدای تحولات یک سال گذشته در افغانستان و خروج نیروهای نیروهای اشغالگر دولت آمریکا از این کشور، جمهوری اسلامی ایران از مهمترین کشورهای منطقه‌ای بود که با نگاه کمک به استقرار صلح و ثبات در افغانستان ارتباط خود را با همه طرف‌های داخلی در افغانستان و همچنین با طرف‌های ذیربط و موثر منطقه‌ای در موضوع افغانستان برقرار کرد.

وی تاکید کرد: رویکرد اساسی جمهوری اسلامی ایران این بود که آن چیزی که می تواند در راستای منافع ملت افغانستان باشد رویکرد سیاسی و پرهیز از درگیری‌های افغانی-افغانی و شکل گیری یک اثر سیاسی فراگیر در افغانستان و تشکیل دولت متحد و فراگیر بود و این رویکرد اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

کنعانی اظهار داشت: مناسبات جمهوری اسلامی ایران هم با سرپرستی موقت افغانستان و هم با طرف‌های افغانی در همین چارچوب و در همین مسیر از ابتدا شکل گرفت و ادامه دارد اما به طور طبیعی از هیچگونه رویکردها رخداد نظامی و درگیری‌های افغانی- افغانی در درون افغانستان حمایت نمی‌کنیم و کشته شدن در داخل افغانستان را خسارت برای ملت افغانستان و رویکرد نظامی را مخل شکل گیری روند سیاسی برای شکل‌گیری یک دولت فراگیر و متحد در افغانستان می‌دانیم، بنابراین ارتباط ما با طرف‌های افغانستانی برقرار است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: مواضع سیاسی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات داخلی افغانستان و اتفاقاتی که در این کشور رخ می‌دهد مبتنی بر کمک به ایجاد ثبات و آرامش و جلوگیری از درگیری‌های افغانی- افغانی است .برای ما مصلحت عمومی افغانستان یک اصل است و مواضع سیاسی ما در این چارچوب تعریف می‌شود و در همین مسیر تلاش‌های سیاسی خودمان را ادامه می‌دهیم.

ارسال سوخت رایگان به لبنان موضوعیت ندارد

کنعانی در مورد سفر هیاتی از حزب الله به ایران برای انعقاد قرارداد سوختی، گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و دولت و ملت لبنان روابط دوستانه‌ای است. جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده است در جهت کمک به رفع مشکلات لبنان اعم از مشکلات سیاسی به ویژه در دو سال اخیر نیز در کمک به رفع مشکلات اقتصادی لبنان در حوزه انرژی نقش سازنده خود را ایفا کند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در همه چارچوب مناسبات دوستانه و سازنده با دولت لبنان و در راستای توسعه همکاری‌های دو جانبه خود با این کشور در سطوح مختلف ارتباط دارد و گفت‌وگوها صورت می‌گیرد و گفت‌وگوهایی هم با وزارتخانه‌های مربوط به حوزه انرژی لبنان انجام داده است. ما حمایت از دولت‌های دوست و کمک به رفع مشکلات آن‌ها و کمک به رفع مشکلات اقتصادی کشورهای دوست در منطقه بخشی از سیاست رسمی و اصولی جمهوری اسلامی ایران است و در ارتباط با لبنان هم همین موضوع صدق می‌کند و گفتگوهای میان دو کشور در سطوح مختلف انجام شده است.

کنعانی افزود: در جریان دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با مقامات و وزیر مربوطه لبنان، گفت‌وگوهایی صورت گرفته است و ایران اعلام آمادگی کرده است که بتواند در چارچوب گفتگوهای فنی و اقتصادی دو کشور، راهکارهای کمک اقتصادی به لبنان را بررسی کند و در همین چارچوب گفت‌وگوها ادامه دارد. در همین چارچوب گفت‌وگوها ادامه دارد و جمهوری اسلامی متناسب با ظرفیت خود و متناسب با وضعیت لبنان و همچنین ظرفیت‌های تکنیکی در این کشور آمادگی دارد که به رفع مشکلات لبنان در چارچوب منافع و مصلحت دوجانبه کمک کند و این سیاست کلی و اصولی جمهوری اسلامی ایران است و با مذاکرات میان دو کشور انشالله زمینه برای کمک در حوزه اقتصادی به لبنان بیش از گذشته فراهم می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: البته بحث ارسال سوخت رایگان مطرح نیست. گفت‌وگوهای ما در حوزه مناسبات اقتصادی از جمله تامین انرژی درحوزه نفت و سوخت در حوزه برق، در قالب بسته در حال مذاکره است. بنابراین موضوع رایگان موضوعیت ندارد بلکه کمک به رفع مشکلات  انرژی هم در حوزه سوخت و هم در حوزه برق مطرح است و با توجه به مذاکرات جاری و پیشرو میان دو کشور امیدوار هستیم زمینه کمک موثر جمهوری اسلامی برای رفع بخشی از نیازها و مشکلات ملت لبنان را فراهم کند.

هرگونه اظهارات مداخله‌جویانه مقامات آمریکایی را در موضوعات داخلی جمهوری اسلامی ایران قاطعانه مردود می‌دانیم

کنعانی درباره اظهارات مقامات آمریکایی درباره درگذشت «مهسا امینی» گفت: ما هرگونه اظهارات مداخله‌جویانه مقامات آمریکایی را در موضوعات داخلی جمهوری اسلامی ایران قاطعانه رد  و مردود می‌دانیم. دولت آمریکا اگر نگران ملت ایران است محاصره ظالمانه و یکجانبه غیرقانونی چند دهه‌ای خود علیه ملت ایران را بردارد و از سیاست‌های ظالمانه علیه ملت ایران دست بردارد.

وی افزود: اساسا اینگونه اظهارات مقامات آمریکا، اظهارات مداخله‌جویانه و دخالت آمیز در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی ایران اینگونه اظهارات را اظهارات غیرمفیدی می‌داند و به مقامات دولت آمریکا توصیه می‌کند که به مسائل داخلی خود و به حقوق ملت آمریکا بپردازند و در ارتباط با این‌گونه موضوعات که مرتبط با مسائل داخلی دیگر کشورهای مستقل است مداخله نکنند.

117

کلیدواژه