مهر 01, 1401 08:03 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1401 08:03 Asia/Tehran]

آنکارا- ایران‌پرس: وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با وزرای انرژی و کشاورزی ترکیه در آنکارا گفت، با تامین زیرساخت لازم درباره فروش برق ایران به ترکیه و بهره مندی از بازار صادراتی این کشور، توافق شده است. 

وزیر نیروی ایران در سفر یکروزه به ترکیه با «فاتح دونمز» وزیر انرژی و منابع طبیعی و «واحد کریشچی» وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه در آنکارا پایتخت این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

«علی اکبر محرابیان» پس از این گفت وگوها در پاسخ به سوال ایران‌پرس، با اشاره به توافق‌های انجام شده در زمینه انتقال برق ایران به ترکیه گفت: اخیرا با سرمایه گذاری طرف ترک، در شهر وان این کشور تاسیساتی که امکان مبادله برق از سوی ایران به ترکیه را بصورت بک تو بک  فراهم میکند، ایجاد شده است.

وی افزود: طبق توافق با وزارت انرژی ترکیه، با نصب و آزمایش این تاسیسات، بزودی فروش برق ایران به ترکیه و بهره مندی از بازار صادراتی این کشور فراهم می‌شود. 

محرابیان پیگیری توافقات روسای جمهور ایران و ترکیه در سفر «رجب طیب اردوغان» به تهران را مهمترین محور مذاکرات با وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه عنوان کرد و گفت: در خصوص مسائل آبهای مشترک و رودخانه ارس مقرر شد کمیته ای دائمی برای بررسی مسائل رودخانه ارس تشکیل و  درباره مسائل مورد علاقه دو طرف،. مذاکره شود.

وی با موثر دانستن آغاز گفت وگوهای فنی و اجرایی درباره  مسائل آبهای مشترک اظهار کرد، مقرر شد نخستین جلسه کمیته فنی برای بررسی موضوع ابهای مشترک، ماه اول سال آینده میلادی در تهران برگزار شود.

117

کلیدواژه