خرداد 04, 1402 16:00 Asia/Tehran [Updated: خرداد 04, 1402 16:39 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزير امور خارجه گفت: برجام خوب يا بد سند بين المللي مقابل ماست و امروز براي لغو تحريم ها اين سند را داريم .

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسين اميرعبدالهيان وزير امور خارجه روز پنج شنبه در حرم مطهر امام خميني در جمع سفرا و روساي نمايندگي‌ها گفت: ماه ها مذاكره كرديم و تبادل پيامها ادامه دارد. برخي وزراي خارجه كشورها تلاش كردند تا مذاكرات جمع بندي شود.

اميرعبدالهيان تاكيد كرد امام خميني سالها پيش نقش آفريني جمهوري اسلامي ايران در نظم جهانی را در عمل نشان دادند و امروز هم شاهد تداوم آن هستیم.

وزير امور خارجه افزود: در سياست خارجي شعار نه شرقي نه غربي جمهوري اسلامي را آموختيم و هرگاه دستگاه ديپلماسي در نگاه به شرق يا غرب موضعي اتخاذ كند كه خلاف اين شعار حركت شود موج اعتراض مردم را شاهد هستيم.

رئيس دستگاه ديپلماسي افزود: تاثير نظريه امام بعد از سه دهه همچنان اولويت افكار عمومي است. استقلال سياسي و نفي وابستگي درسهايي بود كه از امام آموختيم.

وي با اشاره به توجه امام به مظلوم و مستضعف گفت: با توجه به اين امر، امروز در سياست خارجي موضوع فلسطين و آزاد سازي قدس شريف در دستور كار است.

حسین امیرعبداللهیان در واکنش به لفاظی‌های اخیر طالبان درباره حقابه ایران گفت: ما در ارتباط با موضوع حقابه ایران از هیرمند، گفت وگوهایی با مقامات افغانستان داشته‌ایم و معتقدیم که بر اساس قرارداد ۱۳۵۱ باید در این ارتباط مسیر حقوقی مورد توجه قرار بگیرد.

وی همچنین گفت: ما هیات حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم.

وزير امور خارجه در پايان با اشاره به اوضاع اقتصادي كشور گفت: آثار و پيامد كرونا، جنگ اوكراين و تحريم ها بر اقتصاد غير قابل انكار است و علی رغم پيشرفت در بخش هاي مختلف در اين حوزه نيازمند كار هستيم كه تمركز ويژه اي بر اين موضوع داريم.

 

در پايان اين برنامه وزير امورخارجه كشورمان به همراه سخنگوي وزارت امورخارجه، سفرا و روساي نمايندگي ها ضمن اداي احترام به مقام والاي امام خميني(ره) با آرمان هاي امام راحل تجديد پيمان كردند. / 114

کلیدواژه