شهریور 27, 1402 12:16 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1402 12:17 Asia/Tehran]
  • افشای طرح بایدن در قبال ایران

مدیر غرب آسیا و شمال آفریقای شورای امنیت ملی آمریکا در فایلی صوتی که توسط تهران تایمز فاش شده است، از طرح آمریکا درباره ایران پرده برمی‌دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، روزنامه انگلیسی‌زبان تهران تایمز به تازگی فایل صوتی منتشر کرد که در آن «برت مک‌گرک» مدیر غرب آسیا و شمال آفریقای شورای امنیت ملی آمریکا، برنامه دولت بایدن ضد ایران را تشریح می‌کند.

مک‌گرک در این فایل صوتی می گوید که باتوجه به احتمال ضعیف احیای برجام باید به سمت «پلن بی» یا گزینه جایگزین ضد ایران رفت که به معنی انزوای دیپلماتیک، تحریم، اقدام نظامی و خرابکارانه است.

مک‌گورک در این فایل صوتی همچنین با اشاره به اختلاف آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برجام نیز می گوید: «ما با اسرائیلی‌ها در مورد بازگشت به برجام به همان شکلی که است یا دستیابی به یک توافق قوی‌تر از قبل، اختلاف نظر داشتیم.»

لازم به ذکر است، مذاکرات رفع تحریم‌ها بعد از ماه‌ها گفت‌ وگوهای فشرده دیپلماتیک به دلیل عواملی همچون تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید  آمریکا معطل مانده است.

کاخ سفید، باوجود  ادعای دیپلماسی اراده لازم را برای تصمیم‌گیری در زمینه بازگشت به برجام و جبران سیاست شکست خورده دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا علیه ایران ندارد.

ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر همواره اعلام کرده است،  که برای عقد توافقی پایدار و قابل اتکا که تحریم‌ها را به نحوی تضمین شده رفع کند و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی نماند، آمادگی دارد.

116

کلیدواژه