مهر 30, 1398 18:17 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • معترضان لبنانی پرچم آمریکا را به آتش کشیدند

معترضان لبنانی با در دست گرفتن پرچم فلسطین با فلسطینی‌ها اعلام همبستگی و با آتش زدن پرچم آمریکا به سیاست‌های این کشور اعتراض کردند.

به گزارش پارس تودی، معترضان در ششمین روز از اعتراضات خود ضمن تجمع مقابل ساختمان بانک مرکزی لبنان در بیروت اعلام کردند، با وجود تصویب طرح پیشنهادی "سعد الحریری" نخست‌ وزیر این کشور قصد دارند تظاهرات را ادامه دهند.

لبنانی ها در این تجمع علاوه بر اعتراض به وضع مالیات، فساد مالی برخی مقامات و درخواست برای کنار رفتن تعدادی از آنها، پیام‌ اعتراض برای سران آمریکا و پیام دوستی برای ملت فلسطین فرستادند.

تظاهرکنندگان روزدوشنبه نیز پرچم رژیم صهیونیستی را آتش زدند و به سیاست‌های این رژیم اعتراض کردند.

معترضان لبنانی در حالی به تظاهرات خود ادامه می‌دهند که احزاب و گروه‌های سیاسی لبنان روز گذشته (دوشنبه)، موافقت خود را با طرح پیشنهادی الحریری برای برون رفت از بحران کنونی این کشور و آرام کردن اعتراضات مردمی اعلام کردند.

کاهش پنجاه درصدی حقوق نمایندگان پارلمان و وزیران کابینه، بخشی از طرح اقتصادی 24 بندی "سعد الحریری" است.

 لبنان از شامگاه پنجشنبه گذشته شاهد تظاهرات مردمی در اعتراض به وضع مالیات و بحران اقتصادی است.

بیکاری، فقر اقتصادی، حجم انبوه بدهی دولت به خصوص حجم عظیم فساد را می توان چهار عامل اصلی اعتراض های لبنان عنوان کرد. نرخ بیکاری در میان افراد زیر 35 سال لبنانی در حدود 37 درصد است. این میزان از نرخ بیکاری، رشد و گسترش فقر را در لبنان در پی داشته است.

دولت لبنان با 86 میلیارد دلار بدهی، یکی از مقروض‌ ترین دولت‌ های جهان در مقایسه با حجم اقتصاد کشور است. حجم این بدهی به اندازه یک و نیم برابر کل تولید ناخالص سالانه لبنان است.

از سوی دیگر، دولت لبنان با مشکلات فراوانی برای جذب سرمایه گذاری خارجی مواجه است. در چنین شرایطی، دولت به سیاست ‌های ریاضتی روی آورده که نتیجه آن افزایش فشار بر مردم لبنان است.

نخست‌وزیر و مقامات ارشد لبنان امید دارند با تصویب طرح های اقتصادی، از نارضایتی مردم بکاهند و وضعیت اقتصادی را بهبود بخشند.

139/117

بیشتر بخوانید:

استقبال جنبش حزب‌الله از اصلاحات دولت لبنان

دولت لبنان طرح اصلاحات اقتصادی "سعد الحریری" را تصویب کرد

اعتراض‌ها در لبنان و موضع گیری‌های متفاوت/ تحلیل

اعتراضات لبنان؛ "سمیر جعجع" استعفای اعضای حزب خود را از کابینه اعلام کرد

 

کلیدواژه

کامنت