آبان 30, 1398 05:25 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • کودکان فلسطینی، قربانی جنایت های اسرائیل/ تحلیل

پارس تودی- باشگاه اسیران فلسطینی در گزارشی به مناسبت روز جهانی کودک (20 نوامبر) اعلام کرد، نظامیان رژیم صهیونیستی از آغاز سال 2019 تا پایان ماه اکتبر، 745 کودک فلسطینی را بازداشت کرده‌اند.

"رژیم کودک کُش" صهیونیستی از هیچ جنایتی علیه فلسطینی ها و در قبال هیچ گروهی دریغ نمی کند. کودکان فلسطینی نیز از جنایت های سازمان یافته رژیم صهیونیستی در امان نیستند. 

کودکان فلسطینی نه تنها شاهد شهادت و زخمی شدن والدین خود هستند، بلکه خود نیز به طور مستقیم هدف جنایت های رژیم صهیونیستی قرار می گیرند. به شهادت رساندن و زخمی کردن، بازداشت، ضرب و شتم، محاکمه در دادگاه های نظامی، تهدید و فشار از جمله جنایت هایی است که مستقیماً از سوی نظامیان اسرائیلی ضد کودکان فلسطینی انجام می شود. 

از سال 2000 که انتفاضه دوم آغاز شد تاکنون بیش از 2 هزار و 70 کودک فلسطینی توسط نظامیان رژیم صهیونیستی و شهرک نشینان به شهادت رسیده‌اند. 50 کودک فلسطینی در سال 2018 و 16 کودک نیز تنها در شش ماهه اول سال 2019 به ضرب گلوله نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی به شهادت رسیده اند. در تظاهرات بازگشت که از مارس 2018 آغاز شده نیز تاکنون دستکم 46 کودک شهید شده اند.

بدون شک، یکی از تلخ ترین صحنه های جنایت اسرائیل علیه کودکان فلسطینی اول اکتبر سال 2000 رخ داد، زمانی که "محمد الدوره"، نوجوان 12 ساله فلسطینی در حالی که پشت پدرش پنهان شده بود، با گلوله نظامیان اسرائیلی به شهادت رسید و تصاویر این جنایت از شبکه های مختلف پخش شد. این جنایت اسرائیل، "محمد الدوره" را به نماد مقاومت و روز کودکان بی گناه فلسطینی تبدیل کرد.

زخمی کردن کودکان فلسطینی نیز بعد دیگر جنایت نظامیان اسرائیلی است. مرکز مطالعات و مستندسازی هیأت امور اسیران و آزادگان فلسطین اعلام کرد، رژیم صهیونیستی از سال 1967 تاکنون بیش از 50 هزار کودک فلسطینی را بازداشت کرده است. 1233 کودک فلسطینی در شش ماهه اول سال 2019 با گلوله نظامیان اسرائیلی زخمی شده‌اند. در تظاهرات بازگشت نیز تاکنون بیش از 2 هزار کودک فلسطینی زخمی شده اند. 

بازداشت و محاکمه کودکان فلسطینی در دادگاه های نظامی نیز بعد دیگری از جنایتی است که رژیم کودک کُش اسرائیل مرتکب می شود.

745 کودک فلسطینی تاکنون در سال 2019 بازداشت شده اند. نکته مهم این است که رژیم صهیونیستی کودکان فلسطینی را در دادگاه های نظامی محاکمه می کند، به گونه ای که سالانه 500 تا 700 کودک فلسطینی در دادگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی محاکمه می‌ شوند. هم اکنون حدود 350 کودک فلسطینی در زندان‌ های رژیم صهیونیستی دوران محکومیت خود را سپری می‌ کنند.

علاوه بر همه این جنایت های محسوس، کودکان فلسطینی با جنایت های غیرمحسوس نیز مواجه هستند که از جمله می توان به محاصره همه جانبه باریکه غزه اشاره کرد که تبعاتی نظیر بیماری، فقر و گرسنگی را برای ساکنان غزه از جمله کودکان داشته است. 

رژیم صهیونیستی در حالی این جنایت ها را علیه کودکان فلسطینی مرتکب می شود که طبق ماده 16 کنوانسیون حقوق کودکان رفتار خشونت آمیز با کودکان ممنوع است. آنچه رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی انجام می دهد را نمی توان رفتار خشونت آمیز نامید بلکه "جنایت حقوق بشری" است که در سایه سکوت جامعه جهانی و حمایت مستقیم دولت آمریکا انجام می دهد که این حمایت در دولت ترامپ به نحو محسوسی افزایش یافته است. 

نویسنده: سید رضی عمادی

117