مرداد 15, 1399 09:24 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]

وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد، در حادثه انفجار مهیب در بندر بیروت، تاکنون ۷۳ نفر جان باخته اند.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، عصر روز سه شنبه انفجار شدیدی در انبار شماره ۱۲ بندر شهر بیروت روی داد؛ مدیرکل گمرک لبنان اعلام کرد، ماده نیترات باعث انفجار در این بندر شده است.

«حمد حسن» وزیر بهداشت لبنان در باره آخرین آمار قربانیان این حادثه مهیب گفت: انفجار شدید بیروت باعث جان باختن 73 نفر و زخمی شدن بیش از سه هزار و ۷۰۰ نفر شده است.

«حسان دیاب» نخست وزیر لبنان در اجرای توصیه شورای عالی دفاع این کشور، حالت فوق‌العاده در لبنان اعلام کرد.

شورای عالی دفاع لبنان بامداد چهارشنبه در جلسه فوق العاده خود به ریاست «میشل عون» سه روز عزای عمومی و تعطیلی ادارات دولتی را در این کشور اعلام کرد.

 سرلشکر عباس ابراهیم رئیس دستگاه امنیتی لبنان اعلام کرد تحقیقات اولیه حاکی از انفجار بیش از ۲۷۰۰ تن نیترات آمونیم در انبار بندر بیروت است.

میشل عون  رئیس جمهور لبنان در این زمینه تاکید کرد: این پذیرفتنی نیست که یک محموله نیترات آمونیم به میزان دو هزار و هفتصد و پنجاه تن از شش سال پیش و بدون اتحاذ تدابیر پیشگیرانه در یک انبار موجود باشد. میشل عون گفت: شدید‌ترین مجازات‌ها علیه عاملان و مسئولان این کار اعمال می‌شود.

 مرکز زلزله شناسی اردن، قدرت انفجار بیروت را معادل ۵.۴ (پنج و چهار دهم) ریشتر ارزیابی کرد.

حزب الله لبنان در بیانیه‌ای با مردم به ویژه خانواده‌های جان باختگان انفجار بندر بیروت ابراز همدردی کرد. حزب الله اعلام کرد: همه امکانات خود را در خدمت شهروندان عزیز و مردم شریف لبنان قرار می‌دهیم و هرکجا که نیاز باشد حضور خواهیم یافت. برای عبور از این فاجعه دردناک همه نیرو‌های ملی لبنان باید دست به دست هم بدهند.

روسای جمهور روسیه، سوریه، عراق و ترکیه، همچنین رئیس مجلس، وزیر خارجه و وزیر بهداشت ایران ضمن ابراز همدردی با مردم لبنان آمادگی خود را برای کمک به لبنان اعلام کردند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفت، در انفجار بیروت، ۴۸ نفر از کارکنان سازمان ملل متحد زخمی شدند.

همسر و دختر نخست وزیر لبنان، سفرای قزاقستان و سوئیس در لبنان، چند تن از کارکنان سفارت آلمان و روسیه در بیروت زخمی شدند و چند نیروی سازمان ملل (یونیفل) و نزار نجاریان، دبیرکل حزب الکتائب لبنان نیز در انفجار بیروت جان باخته است.

بیشتر بخوانید:

جدیدترین تصاویر از بیروت/ پخش زنده از ایران پرس

آخرین خبرها و تصاویر از انفجار بیروت؛ اعلام عزای عمومی در لبنان

فاجعه در لبنان/ تصاویر تکان‌دهنده از انفجار بزرگ در بیروت

 

کلیدواژه

کامنت