تیر 19, 1400 06:11 Asia/Tehran [Updated: تیر 19, 1400 06:13 Asia/Tehran]
  • دمشق: غرب در پوشش کمک‌های بشردوستانه درصدد نقض حاکمیت سوریه است

دولت سوریه تمدید قطعنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق گذرگاه مرزی با ترکیه را سیاسی کاری و با هدف نقض حاکمیت سوریه خواند.

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به اتفاق آرا با ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق مرز زمینی با ترکیه برای 12 ماه دیگر موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «بسام صباغ» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: کشورهای غربی با متمرکز کردن تلاش‌های خود بر تمدید ساز و کاری که در راستای منافع و دستورالعمل‌های خودشان است،  بی تفاوتی خود را نسبت به رنج ملت سوریه ثابت کردند و نشان دادند که از طریق این ساز و کار همچنان سوریه را هدف می‌گیرند و حاکمیت آن را نقض می‌کنند و ملت آن را در محاصره نگاه دارند.

او تاکید کرد که توصیف اغراق امیز برخی کشورها از ساز و کار رساندن کمک‌ها به «شریان زندگی»، در واقع گمراه سازی با هدف بازی کردن با احساسات افکار عمومی و باج‌گیری احساسی است.

صباغ بر موضع قاطع و اصولی سوریه در رد این سازوکار  تأکید کرد و گفت: این سیاسی کاری، نشان دهنده نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است است و به دلیل نداشتن شفافیت، قدرت نظارتی  و اطمینان ندادن درباره رسیدن کمک‌ها به دست نیازمندان و نه گروه‌های تروریستی، معتبر نیست؛ ضمن آنکه این ساز و کار برای ترکیه منافع مالی داشته و حمایت از گروهک تروریستی جبهه النصره محسوب می‌شود.

نماینده سوریه در سازمان ملل در پایان بر اهتمام کشورش برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به شهروندان خود برای کاستن از پیامدهای منفی جنگ این کشور با تروریسم تاکید کرد و گفت : دمشق از کمک رسانی‌های سازمان ملل و شرکای ملی و بین المللی خود استقبال می‌کند.125

کلیدواژه