تیر 23, 1400 12:02 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • راهبرد بن‌سلمان‌ برای حذف ولیعهد پیشین در سایه سکوت بین‌المللی‌

ایران پرس: این روزها گزارش‌ها و خبرهایی بسیار بدی از وضع حقوق بشر و شکنجه‌ زندانیان در عربستان سعودی منتشر می‌شود‌ که در صدر آن‌ها‌ خبرهای مربوط به شکنجه‌های سخت و شدید «محمد بن‌نایف‌»، ولیعهد پیشین عربستان سعودی است.

با وجود همه این خبرها، جامعه بین‌الملل‌ به‌ویژه نهادهای حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد، مهر سکوت بر لب نهاده و واکنشی هر چند خنثی به این شکنجه‌ها‌ و اقدامات نشان نمی‌دهد‌ که این خود گواهی گویا بر تبانی احتمالی این نهادها و قدرت‌های‌ جهانی با آل‌سعود است.

روز سه‌شنبه‌ (دیروز) برخی منابع خبری از وخامت حال محمد بن‌نایف، ولیعهد برکنارشده عربستان سعودی خبر دادند. این منابع اعلام کردند که بن‌نایف‌ دچار دیابت شدید شده است و هیچ دارویی به وی داده نمی‌شود و در نتیجه، این امر سبب شده است که وی به‌طور‌ قابل توجهی وزن خود را از دست بدهد و بر اثر شدت شکنجه‌ها‌ دچار اختلال روانی و افسردگی شدید شده است.

ولیعهد پیشین والبته قانونی عربستان سعودی ژانویه 2017 با حکم «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی از ولیعهدی برکنار شد و پادشاه  پسرش «محمد بن سلمان» را جایگزین وی کرد تا زمینه پادشاهی شاهزاده ناپخته جوان را فراهم کند.

سال 2020 بن‌نایف‌ به‌همراه‌ عموی خود «احمد بن عبدالعزیز» به اتهام خیانت دستگیر و روانه زندان شد. در‌این‌باره‌، اخیرا منابع غربی از جمله شبکه آمریکایی «ان بی سی» گزارش دادند که وی هنگام بازداشت به‌شدت شکنجه شد به‌طوری‌ که بدون کمک قادر به راه رفتن نبود.

حساب توییتری «العهد الجدید» نیز در‌این‌باره‌، اعلام کرد که بن‌نایف‌ به دستور مستقیم بن‌سلمان‌ شکنجه می‌شود‌.

برخی منابع خبری عربستانی در شبکه‌های‌ اجتماعی فاش کردند که وضعیت سلامت بن‌نایف‌ به حدی وخیم است که احتمال فوت او بعید نیست. در‌این‌باره‌، وکلای وی نیز سال پیش اعلام کردند که او در زندان نامعلوم بدون حضور پزشک و بدون هیچ ارتباطی با خارج نگهداری می شود.

همچنین،‌ پایگاه «سعودی لیکس» به‌تازگی فاش کرد که محمد بن‌سلمان‌ برای خلاص شدن از دست بن‌نایف‌ که یکی از رقیبان اصلی او به‌شمار‌ می‌رود‌، راهبرد «قتل تدریجی» او‌ را در پیش گرفته است تا قتل وی به‌صورت‌ «مرگ طبیعی» جلوه داده شود و اگر هم فوت نکند، به‌علت‌ شدت شکنجه های صورت گرفته ناتوان خواهد شد.

نقض حقوق بشر در عربستان در سایه بی توجهی آمریکا و غربی ها 

برکناری محمد بن‌نایف و شکنجه هایی که اکنون در زندان با آن مواجه است و نیز اقدامات محمدبن سلمان در سرکوب شدید پس از انتصاب به‌عنوان‌ «ولیعهد» در 21 ژوئن 2017 و راه اندازی موجی از بازداشت‌های گروهی و شکنجه‌ها‌ و سرکوب‌های شدید که قتل فجیع و بی‌سابقه‌ با اره «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار‌ عربستانی در اکتبر 2018 که ستون نویس مطبوعات غربی بود، از جمله آن‌هاست، با چراغ سبز آمریکا و غربی‌ها‌ صورت گرفت؛ زیرا آن‌ها‌ تاکنون اقدام شایان توجهی در قبال این اقدامات آل‌سعود انجام نداده‌اند.

تاریخ معاصر عربستان سعودی مملو از اقدامات وحشتناک در سرکوب آزادی ها و نقض حقوق بشر به‌شمار‌ می‌رود‌، اما سیاه ترین دوره آن به سال 2017 تاکنون باز می‌گردد که ولیعهد خام سعودی نه تنها اختیارات ولیعهدی بلکه اختیارات پادشاهی را برعهده گرفت، اما نکته شایان توجه در‌این‌باره‌، این است که تاکنون هیچ نهاد و ارگان بین‌المللی‌ درباره این اقدامات و جنایت‌های‌ آل‌سعود تصمیمی اتخاذ نکرده است، جنایت‌هایی‌ که فجیع ترین آنها جنایت علیه مردم بی‌گناه یمن مربوط می‌شود‌.

نویسنده: جلال چراغی

117

بیشتر بخوانید:

ارسال دادخواست قضایی برای بن سلمان از سوی یک دادگاه آمریکایی

انتقاد گزارشگر سازمان ملل از انفعال دولت آمریکا درباره بن سلمان

کلیدواژه