مرداد 15, 1401 14:03 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1401 14:08 Asia/Tehran]
  • جنایت رژیم صهیونیستی در حمله علیه جهاد اسلامی فلسطین

تهران - ایران پرس:ارتش رژیم صهیونیستی عصر جمعه طی عملیاتی با نام «عملیات فجر» مواضع جهاد اسلامی را در باریکه غزه هدف قرار داد.

ارتش رژیم صهیونیستی عصر جمعه طی عملیاتی با نام «عملیات فجر» مواضع جهاد اسلامی را در باریکه غزه هدف قرار داد. در این جنایت رژیم صهیونیستی تاکنون 12 فلسطینی از جمله یک کودک 5 ساله و همچنین «تیسیر الجعبری» فرمانده منطقه شمال در سرایا القدس به شهادت رسیدند. 

در این حمله رژیم صهیونیستی، مواضع گروه‌های جهاد اسلامی فلسطین و همچنین اعضای این گروه مقاومت هدف قرار گرفته‌اند. «الجعبری» که در سال 2019 به عنوان جانشین شهید «بهاء ابوالعطاء» انتخاب شد، دو بار در سال‌های 2012 و 2014 مورد سوءقصد قرار گرفت، اما جان سالم به در برد. الجعبری فرماندهی منطقه شمال در سرایا القدس را در عملیات «سیف القدس» سال 2021 بر عهده داشت و از جمله ناظران بر ساخت موشک‌های مقاومت از جمله سامانه موشکی جهاد اسلامی که در می ۲۰۲۱ رونمایی شد، بود.

رژیم صهیونیستی با ترور الجعبری درصدد این بود که هم انتقام عملیات سیف القدس سال قبل را بگیرد و هم اینکه یکی از فرماندهان مهم جهاد اسلامی را حذف کند. علاوه بر الجعبری، رژیم صهیونیستی دهها نفر از اعضای جهاد اسلامی را در کرانه باختری بازداشت کرد. روزنامه صهیونیستی معاریو نوشت این افراد در عملیات‌ها علیه رژیم اسرائیل نقش داشتند. 

اقدام رژیم صهیونیستی حتی در داخل اراضی اشغالی نیز با انتقاد مواجه شد. «گال برگر»، تحلیلگر اسرائیلی از این اقدام به عنوان اشتباه بزرگ یاد کرد و نوشت: اکنون همه گروه‌های فلسطینی به اسم جهاد اسلامی، ما را هدف قرار می‌دهند و همه آنها علیه ما متحد شدند و مسبب این وضعیت نیز تنها یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل است.

در واکنش به این جنایت رژیم صهیونیستی، گروه‌های مقاومت فلسطین در بیانیه‌ای تأکید کردند که مقاومت، یکپارچه و متحد نوک پیکان مقابله با جنایت‌های رژیم اشغالگر باقی خواهد ماند. این جنایت هرگز بدون پاسخ نخواهد ماند. در همین راستا، گروه‌های مقاومت فلسطین در اقدامی سریع، پاسخ به حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه را با حمله موشکی به سمت اراضی اشغالی آغاز کردند و اغلب موشک‌های گروه‌های مقاومت نیز از سامانه پدافندی رژیم صهیونیستی عبور کرد. 

با پاسخ قاطع گروه‌های مقاومت فلسطین، «تور ونسلند» نماینده سازمان ملل در امور غرب آسیا بامداد شنبه خواستار توقف پاسخ موشکی گروه‌های مقاومت به جنایات رژیم موقت صهیونیستی شد. ونسلند با نادیده گرفتن کشتار فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی، طی بیانیه‌ای گفت: تشدید تنش در نوار غزه بسیار خطرناک است، شلیک موشک‌ها از غزه باید فورا متوقف شود و من از همه طرف‌ها می‌خواهم از تشدید بیشتر تنش خودداری کنند. برخی منابع نیز اعلام کردند رژیم صهیونیستی خواستار میانجی‌گری برای پایان دادن به این درگیری شد، اما گروه‌های مقاومت فلسطینی این درخواست را رد کردند. مخالفت جهاد اسلامی فلسطین با میانجی‌گری به این دلیل است که جهاد اسلامی معتقد است «عصر بزن در رو» تمام شده و گروه‌های فلسطینی حق دارند پاسخی متقابل و متناسب با جنایت اسرائیل به این رژیم دهند. 

نکته پایانی اینکه، حملات رژیم صهیونیستی علیه مواضع جهاد اسلامی فلسطین در باریکه غزه بار دیگر در آستانه برگزاری انتخاباتی دیگر و مواجهه این رژیم با بن بست سیاسی انجام شد. جنگ 12 روزه سال گذشته نیز پس از اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق با ناکامی در تشکیل کابینه مواجه شده بود، انجام شد. اکنون نیز کابینه ائتلافی لاپید - بنت فرو پاشیده و قرار است نوامبر آینده انتخابات پارلمانی دیگری در اراضی اشغالی برگزار شود. 

119

نویسنده :سید رضی عمادی

کلیدواژه