مهر 02, 1400 12:14 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1400 22:18 Asia/Tehran]

 تهران- ایران پرس: شانزدهمین اجلاس روسای دادگاههای عالی سازمان همکاری شانگهای امروز جمعه از طریق ویدئو کنفرانس، به ریاست قرقیزستان، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، اهداف برگزاری این اجلاس سالانه بحث دادگاه های الکترونیکی، استفاده از فناوری اطلاعات برای اجرای عدالت، تأثیر و اثر رسانه ها بر عدالت، تبادل تجربیات برای توسعه عدالت برای همه به ویژه جوانان بود.

مقابله با فساد در عرصه های بین المللی، ارزیابی رویکردها برای حفظ امنیت منطقه ای و جهانی، صلح و ثبات، گسترش همکاری بین دادگاه های عالی اعضای سازمان همکاری شانگهای، جلوگیری از سوء استفاده از کودکان، ایجاد دادگاه های کودکان و همچنین تبادل اطلاعات علمی در بخش های حقوقی و جنایی از دیگر اهداف این نشست بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی ایران در ابتدای سخنان خود در شانزدهمین اجلاس روسای دادگاه‌های عالی دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای، عضویت دائمی ایران در این سازمان را نقطه عطفی در روابط دوستانه با کشورهای عضو دانست و گفت ایران نقطه اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب کشورهای آسیایی است و ظرفیت خوبی برای تبادلات در زمینه‌های مختلف دارد.

رئیس دیوان عالی کشور خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های کشورهای عضو، فرصت مغتنمی برای بهره گیری جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های گوناگون خواهد بود.

وی با بیان اینکه جهان بیش از هر زمان دیگر تشنه عدالت است، عنوان کرد: ظلم، جنایت، قتل و ترور شخصیت‌های آزادی خواه، دنیا را فراگرفته است و خیانت و فریبکاری از سوی برخی کشورهای سلطه طلب در منظر سازمان‌های ناظر صورت می‌گیرد و عکس العمل موثری دیده نمی‌شود.

مرتضوی مقدم ضمن اعلام همدردی با مردم زجر کشیده افغانستان که در پی دخالت کشورهای بیگانه و سلطه طلب سالیان طولانی از حقوق خود محروم مانده‌اند، گفت: از کشورهای عضو در این اجلاس تقاضا دارم برای تسکین دردهای مردم افغانستان و جلوگیری از بروز فاجعه انسانی کمک کنید.

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به سنگ اندازی‌های برخی از کشورها در تهیه دارو و اقلام بهداشتی در زمان شیوع بیماری کرونا گفت: در شرایط سخت بیماری کرونا کارشکنی‌هایی از سوی قدرت‌های زورگو نسبت به جمهوری اسلامی ایران در زمینه تهیه دارو و واکسن صورت گرفته و تحریم‌های غیرقانونی و غیرعقلانی ادامه دارد و تشدید می‌شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود پیشنهاداتی در زمینه ایجاد الزامات موثر حقوقی و ساز و کار اجرایی، حضور فعال و موثر حقوقدانان به منظور ارتقاء سطح همکاری ها، ایجاد ساز و کار موثر در زمینه داوری، سازش، میانجیگری در موضوعات تجاری و اقتصادی و توسعه و ارتقای دانش حقوق تطبیقی با هدف تسهیل و زمینه سازی دسترسی هر یک از اعضاء ارائه داد.

در پایان اجلاس، بیانیه مشترک روسای دادگستری کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای امضا شد. // 114

کلیدواژه