مهر 13, 1400 23:14 Asia/Tehran [Updated: مهر 14, 1400 06:41 Asia/Tehran]
  • صندوق بین المللی پول: در اثر شیوع کرونا، فاصله فقیر و غنی در جهان رو به افزایش است

بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، رشد جهان ضعیف تر از حد انتظار است و فاصله بین کشورهای ثروتمند و فقیر در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کریستالینا جورجیوا»، رئیس صندوق بین المللی پول، روز سه شنبه در سخنانی با اعلام این خبر گفت: کشورهای ثروتمند به نسبت بالاتری از رشد اقتصادی بهره مند هستند و کشورهای فقیر به علت دسترسی نداشتن به واکسن ضد بیماری همه گیر کووید-19، و تورم بالا نمی توانند از مزایای از سرگیری فعالیت های اقتصادی- مالی و رونق گیری کسب و کارها بهره مند شوند.

جورجیوا گفت: واگرایی در بهبود اوضاع و شرایط اقتصادی به گونه ای است که اقتصادهای پیشرفته تا سال 2022 به وضعیت قبل از شیوع بیماری همه گیر کووید-19 باز می گردند؛ در حالی که بسیاری از کشورهای در حال توسعه برای بازگشت به این وضع سالها زمان نیاز دارند.

رئیس صندوق صندوق بین المللی پول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشورهای ثروتمند جهان باید به قول خود در خصوص تامین واکسن ضد بیماری کرونا برای کشور فقیر عمل کنند، افزود: هرچه از سرگیری فعالیت های اقتصادی- مالی و رونق گیری کسب و کارها در کشورها در حال توسعه بیشتر طول بکشد ، تأثیر منفی بلندمدت آن در آینده بیشتر خواهد بود.

شیوع ویروس کووید 19 یا "کرونا" دسامبر 2019 از شهر "ووهان" Wuhan چین آغاز شد و به اغلب کشورهای جهان سرایت کرده و اقتصاد کشورها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.// 114

کلیدواژه