دی 07, 1400 22:48 Asia/Tehran [Updated: دی 08, 1400 00:39 Asia/Tehran]
  • یونیسف: کشتار در میانمار غم‌انگیز است

صندوق کودکان سازمان ملل متحد کشتن و آتش زدن حداقل ۳۵ نفر از جمله چهار کودک در میانمار را قویا محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای نوشت: یونیسف از گزارش کشته و آتش زده شدن حداقل ۳۵ تن از جمله چهار کودک و دو تن از کارکنان سازمان بشردوستانه "نجات کودکان" استان کایا در شرق میانمار در تاریخ ۲۴ دسامبر شوکه و محزون شده است.

در ادامه بیانیه آمده است: گزارش‌های قابل استناد می‌گویند که چهار کودک از جمله دو پسر هفده ساله، یک دختر نوجوان و یک کودک ۵-۶ ساله با جنسیت نامشخص طی این حمله کشته شده‌اند. دو کارمند سازمان نجات کودکان - که امروز مرگ‌شان تایید شد - درحال بازگشت به دفتر نجات کودکان در لویکاو بودند.

یونیسف ادامه داد: یونیسف قویا این حمله علیه شهروندان، کودکان و کارکنان بشردوست را محکوم می‌کند. حفاظت از شهروندان و علی‌الخصوص کودکان و کارکنان سازمان‌های بشردوستانه باید مطابق با قوانین بشردوستانه بین‌المللی و پیمان‌نامه حقوق کودک - که میانمار نیز یکی از امضاکنندگان آن است - در زمان درگیری‌ها به عنوان اولویت درنظر گرفته شوند.

در انتهای بیانیه آمده است: یونیسف خواستار اقدام فوری جهت راه‌اندازی تحقیقات درخصوص این حادثه اسفناک و مسؤول دانستن مقصران است. ما به خانواده قربانیان و همکاران‌مان در نجات کودکان عمیقا تسلیت می‌گوییم.

میانمار از اول فوریه ۲۰۲۱ با سرنگونی دولت منتخب آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه این کشور به دست نظامیان در آشوب و ناآرامی به سر می‌برد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی انجمن کمک رسان به زندانیان سیاسی،‌ بیش از ۱۳۰۰ تن در جریان سرکوب اعتراضات و راهپیمایی مخالفان حکومت ارتشی‌ها در این کشور کشته و بیش از ۱۱ هزار تن دیگر نیز حبس شده‌اند؛ اما ارتش میانمار این آمار را به مناقشه کشیده است.

برخی از مخالفان ارتش سلاح به دست گرفته و با چریک‌های اقلیت قومی که سال‌ها با دولت بر سر خودمختاری در مناطق مختلفی از کشور می‌جنگیدند، ارتباط گرفته‌اند. // 114

بیشتر بخوانید: 

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد افزایش خشونت در میانمار هشدار داد

کلیدواژه