تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: برای صدور قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل، توقف جنایات جنگی صهیونیست‌ها در غزه و ارسال کمک‌ انسانی به این منطقه تلاش می‌شود.

نیروهای مقاومت فلسطین در پاسخ به جنایات صهیونیست‌ها، از روز شنبه ۷ اکتبر ۲۰۲۳ عملیات «طوفان الاقصی» را از باریکه غزه ضد مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی آغاز کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی که توان مقابله با رزمندگان مقاومت را ندارد از همان ابتدای عملیات در جنایتی آشکار اقدام به بمباران بی وقفه مناطق مسکونی، بیمارستان ها و مراکز دینی و مدارس غزه کرده است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین در طی ۱۹ روز جنایت رژیم صهیونیستی در باریکه غزه، هزاران نفر شهید و مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (پنجشنبه) به وقت محلی در حساب کاربری ایکس خود (توئیتر سابق) نوشت: "امروز طی سخنرانی، دیدگاه‌ ایران پیرامون تحولات فلسطین را در مجمع عمومی سازمان ملل بیان خواهم کرد."

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: "‏با توجه به نافرجامی و وتوی قطعنامه‌های پیشنهادی در شورای امنیت، برای صدور قطعنامه در مجمع عمومی، توقف جنایات جنگی صهیونیست‌ها در غزه و ارسال کمک‌ انسانی به این منطقه تلاش می‌ شود."

 گروهی از کشورهای عربی قطعنامه‌ای را برای برقراری آتش بس فوری در غزه به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده اند که قرار است امروز پنجشنبه در مجمع عمومی با حضور اعضای سازمان ملل بحث و بررسی شود.

 پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی خواستار تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و برقراری آتش بس  شده است.

روسیه و چین چهارشنبه شب قطعنامه پیشنهادی آمریکا را در شورای امنیت سازمان ملل مورد جنگ میان مقاومت فلسطین و اسرائیل وتو کردند.  امارات نیز به این قطعنامه پیشنهادی رای منفی داد. همچنین ۱۰ عضو شورای امنیت به آن رای مثبت و ۲ عضو دیگر رای ممتنع دادند.

 قطعنامه‌های پیشنهادی روسیه و آمریکا در مورد درگیری رژیم صهیونیستی و حماس روز چهارشنبه به وقت محلی در شورای امنیت به رای گذاشته شد اما  آمریکا تنها خواهان وقفه در حملات تل آویو به غزه برای ورود کمک ها به این باریکه بود  در صورتی که روسیه به دنبال آتش بس بشردوستانه بود. قطعنامه پیشنهادی دوم روسیه نیز رای نیاورد.

گفتنی است، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی های منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات فلسطین و به منظور حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، شامگاه چهارشنبه به وقت محلی وارد فرودگاه جان اف کندی نیویورک شد و مورد استقبال «امیرسعید ایروانی» سفیر و دیپلمات های ارشد ایران در سازمان ملل متحد قرار گرفت.

117

بیشتر بخوانید:

امیرعبداللهیان: شرایط در منطقه به نقطه نگران‌کننده‌ رسیده است/ حماس یک جنبش آزادی‌بخش

ادامه رایزنی‌های بین المللی امیرعبداللهیان برای توقف درگیری‌ها در غزه