ایران پرس: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص قتل شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس این کشور، مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه در سخنرانی زنده تلویزیونی به مناسبت سی و دومین سالروز رحلت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی با اشاره به قتل شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس، حوادث جاریِ این روزهای آمریکا را بروز واقعیات پنهان نگه ‌داشته‌شده‌ این کشور دانستند.

آسوشیتدپرس با مورد توجه دادن این بخش از سخنان ایشان نوشت، حضرت آیت الله خامنه‌ای در خصوص قتل «جرج فلوید» از واشنگتن به دلیل اتخاذ سیاست‌های فریبنده در مسائل حقوق بشری انتقاد کرد.

به نوشته این خبرگزاری، حضرت آیت الله خامنه‌ای خطاب به آمریکا اظهار داشت: آن‌ها مردم را آشکارا می‌کشند و درحالیکه ادعای حمایت از حقوق بشر دارند، عذرخواهی هم نمی‌کنند.

آسوشیتدپرس همچنین با اشاره به بخش پایانی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد شعار این روزهای مردم آمریکا یعنی «نمی‌توانیم نفس بکشیم» نوشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفت، این چیز جدیدی نیست؛ این طبیعت آمریکا است؛ این کاری است که آمریکایی‌ها با تمام دنیا کرده‌اند.

یک افسر سفیدپوست در آمریکا دوشنبه گذشته، "جورج فلوید" سیاه‌پوست را در شهر "مینیاپولیس" در ایالت  Minnesota به قتل رساند.

مردم شهرهای مختلف امریکا از هفته گذشته در اعتراض به قتل این مرد سیاه‌پوست 46 ساله، در خیابان‌های این شهر مشغول تظاهرات هستند و درگیری‌های خشونت‌باری میان پلیس و معترضان رخ داده است. 

خبرگزاری فرانسه نیز با بازتاب سخنرانی حضرت آیت الله خامنه‌ای، بیانات ایشان در مورد سوء مدیریت آمریکا در مبارزه با ویروس کرونا همزمان با موضوع «جرج فلوید» را منتشر کرد.

این خبرگزاری به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشت: قتل مرد سیاهپوست غیرمسلح توسط پلیس آمریکا، چهره حقیقی سران ایالات متحده و ظلم آن‌ها علیه مردم جهان از جمله کشور خودشان را نشان داد.

بیانات حضرت آیت الله خامنه‌ای در خصوص سیاست‌های نژادپرستانه آمریکا همچنین تیتر برخی رسانه‌های اسپانیایی زبان شد.

خبرگزاری اسپانیایی افه با انتشار تصویری از رهبر معظم انقلاب اسلامی در گزارشی نوشت: حضرت آیت الله خامنه‌ای، مرگ «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی را با خشونت‌های آمریکا علیه بسیاری از کشورها از جمله افغانستان و عراق مقایسه کرد.

این رسانه اسپانیایی با بازتاب سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در محکومیت سیاست‌های نژادپرستانه، نوشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اعتراض‌های ضد نژادپرستی در شهرهای آمریکا را حاصل بروز واقعیت‌هایی دانست که تا کنون پنهان نگاه داشته شدند.  

روزنامه لاوانگواردیا La Vanguardia نیز در گزارشی با تیتر «رهبر ایران قتل فلوید را ناشی از ماهیت آمریکا دانست» به بازتاب سخنان ایشان پرداخت.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین بازتاب گسترده‌ای در دیگر رسانه‌های جهان از جمله روزنامه «رأی الیوم»، پایگاه خبری لبنانی العهد، اسپوتنیک روسیه و شبکه‌های تلویزیونی المیادین، المنار، الجزیره و الاتجاه داشت.

روزنامه "تایمز او ایندیا" چاپ هند نیز با پرداختن به بخشهایی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشت: آیت الله خامنه‌ای از کشته شدن «جورج فلوید» شهروند سیاه پوست آمریکایی و همچنین سیاست‌های دوگانه و فریبنده واشنگتن در ارتباط با حقوق بشر انتقاد کرد. 

به نوشته این روزنامه هندی رهبر معظم انقلاب افزودند، نظامیان آمریکایی در روز روشن مردم  را به قتل می‌رسانند و ادعای حقوق بشر دارندو حاضر به عذر خواهی نیز نیستند.

 نشریه "رپابلیک ورلد" هند نیز با پرداختن به بخشهایی از اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشت: رهبر عالی ایران با توصیف نحوه کشته شدن "جورج فلوید" به خصوص سخنان آخر او به معنی "نمی توانم نفس بکشم" گفتند: این امر جدیدی نیست، این فرهنگ آمریکایی است و این اقدامی است که آمریکایی‌ها با تمام جهان انجام داده‌اند. 

شبکه خبری "نیوز ۱۸" هند هم در گزارش خود با پرداختن به اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد: آیت الله خامنه‌ای در خصوص مرگ جورج فلوید گفتند: این چهره واقعی رژیم آمریکا است و مقامات  آمریکایی به خاطر اقداماتشان در سراسر جهان رسوا شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ملت امریکا از حکومت خود احساس سرافکندگی می کند