شهریور 29, 1399 13:44 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 13:45 Asia/Tehran]
  • رد اتهام زنی آمریکا به ایران از سوی آفریقای جنوبی

ایران پرس: دولت آمریکا در چارچوب رویکرد ضد ایرانی خود نه فقط کارزار فشار حداکثری را با هدف قرار دادن اقتصاد ایران پس از خروج از توافق هسته ای برجام عملیاتی کرده بلکه از هرفرصتی به منظور به راه انداختن جنگ روانی و تبلیغاتی و تهدید جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند.

از جمله این موارد ادعای قصد ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی برای انتقام از ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

با این حال این ادعا با واکنش منفی آفریقای جنوبی مواجه شده است. «نالدی پاندور» وزیر خارجه آفریقای جنوبی روز جمعه ادعای نشریه آمریکایی «پولیتیکو» درباره تلاش ایران برای ترور سفیر آمریکا در پرتوریا را «عجیب» توصیف کرد.

نالدی پاندور در این مصاحبه گفت: "این ادعای بسیار عجیبی است و البته دوستان ایرانی ما نیز به اندازه ما از انتشار این بیانیه تعجب کردند. به نظر من این گزارش تعجب‌آور است، چرا ایران که دوست بسیار خوب آفریقای جنوبی است، بخواهد در کشور دوست خوب خود دست به چنین عمل هولناکی بزند. فقط می‌توانم آن را عجیب توصیف کنم."

پیشتر نشریه پولتیکو به نقل از منابع ناشناس مدعی شده بود: "ایران با هدف گرفتن انتقام ترور سردار سلیمانی قصد ترور «لانا مارکس» سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، را داشته است." «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز با تکرار ادعای این نشریه مدعی شد: "ایران چنین قصدی داشته است."

این مساله فورا به دستاویزی برای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تبدیل شد تا بدین بهانه به تهدید تهران بپردازد. 

ترامپ که به هر نحوی در پی افزایش محبوبیت رو به کاهش خود در میان آمریکایی‌ها پیش از فرا رسیدن موعد انتخابات ریاست‌جمهوری است، در توئیتی با تهدید بی سابقه ایران نوشت: "هرگونه حمله علیه آمریکا به هر شکل که باشد، با حمله متقابل به ایران مواجه خواهد شد که هزار بار شدیدتر است."

رویکرد غیر منطقی دولت ترامپ به ویژه از این لحاظ قابل توجه است که وی صرفا برمبنای گزارش یک نشریه آمریکایی و بدون داشتن شواهد و مستنداتی برای اثبات این ادعا، به تهدید ایران پرداخت.

نکته جالب در توئیت ترامپ که می‌توان آن را یکی دیگر از گاف‌های متعددش تلقی کرد این بود که وی اذعان کرد: "«طبق گزارش رسانه‌ها» ایران قصد انجام چنین کاری را دارد و نگفت که دستگاه‌های اطلاعاتی به وی چنین گزارشی را داده‌اند."

سوال این است که ترامپ با منابع اطلاعاتی آمریکا مشکل دارد یا اصلاً آن منابع اطلاعاتی که پولیتیکو از آنها سخن می‌گوید، وجود خارجی ندارند؟

مساله دیگر اینکه ترامپ همواره رسانه‌های آمریکایی را مورد حملات لفظی خود قرار داده و آنها را دروغگو و شیاد معرفی کرده است، اما اکنون چه اتفاقی افتاده که به گزارش‌هایشان استناد کرده و بر مبنای آنها تصمیم می‌گیرد؟

البته ترامپ به این تهدید بسنده نکرد و بار دیگر روز پنج شنبه طی سخنرانی در جمع هواداران خود در ایالت ویسکانسین، در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر تصمیم ایران برای گرفتن انتقام ترورسردار سلیمانی تهدید کرد: "ما ضربه‌ای هزار برابر سخت‌تر از چیزی که تا الان به آنها زده‌ایم، وارد خواهیم کرد."

وی، همچنین مدعی شد در حال حاضر «دستورات مکتوب» خود در این باره را به مقامات و دستگاه‌های مربوطه داده است. این اظهارات جنگ‌طلبانه از سوی کسی مطرح شود که اخیراً از سوی دو قانونگذار اروپایی برای دریافت جایزه صلح نوبل، پیشنهاد شده است.

در واقع ترامپ که اکنون بیش از هر زمان دیگری در دوره ریاست جمهوری خود به دلیل ناکامی هایش در برابر تهران به ویژه شکست طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و نیز عدم همراهی دیگر کشورهای عضو شورای امنیت برای بازگشت خودکار تحریم های بین المللی علیه ایران تحت فشار قرار دارد، تهران را به ماجرا جویی نظامی تهدید می کند.

در حالی که خود به خوبی آگاه است که توانمندی نظامی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در عرصه موشکی به حدی است که در صورت هر گونه اقدام نظامی از سوی آمریکا، تهران قادر به انجام حملات گسترده به منافع و پایگاههای آمریکا در منطقه است که می تواند خسارات جانی و مالی زیادی را به آمریکا وارد آورد.

به گفته «میخاییل شینکمان» کارشناس و مفسر سیاسی روس: "آمریکا در صورت هرگونه تهاجم نظامی به ایران در وضعیتی گرفتار خواهد شد که نحوه رهایی از آن برای هیچ‌کسی روشن نیست."

در عین حال ایران به این اتهام و نیز مواضع ترامپ واکنش قاطعی نشان داده و «مجید تخت روانچی» نماینده دائم ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و شورای امنیت مراتب اعتراض خود را به تهدیدهای اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا علیه ایران ابراز داشت.

اکنون با موضع گیری صریح وزیر خارجه آفریقای جنوبی و زیر سئوال بردن ادعای مطرح شده درباره تلاش ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، بی اساس بودن اتهامات آمریکا و نیز بهانه جویی آن برای تهدید ایران بیش از پیش آشکار شده است.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

بیشتر بخوانید:

سرلشکر سلامی خطاب به ترامپ: انتقام شهادت سلیمانی، قطعی و جدی است

آفریقای جنوبی: ادعا در خصوص طرح ایران برای ترور سفیر آمریکا «تعجب‌آور» است

سفارت ایران در آفریقای‌جنوبی: دروغ‌های دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا خریداری ندارد

کلیدواژه

کامنت