دی 20, 1399 20:44 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 18, 1400 14:38 Asia/Tehran]
  • حمله به کنگره؛ نماد گسترش تروریسم داخلی در آمریکا

ایران پرس: با حادثه حمله به کنگره آمریکا در 6 ژانویه 2021 از سوی هواداران خشونت طلب «دونالد ترامپ» که با تشویق و حمایت مستقیم وی صورت گرفت، بار دیگر مساله مزمن و البته روبه گسترش تروریسم داخلی در آمریکا در کانون توجه قرار گرفته است.

«جو بایدن» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در تازه‌ ترین واکنش به رخدادهای چهارشنبه  ششم ژانویه، هواداران مسلح ترامپ را «تروریست‌های داخلی» خواند و نیروهای امنیتی را نیز به برخورد بیش از حد نرم با هواداران ترامپ، متهم کرد.

اظهارات اخیر بایدن سخنانی بسیار مهم تلقی می‌شود که در بطن آن، «اعترافی دیرهنگام» نهفته است. مفهوم اظهارات بایدن این است که او ترامپ را رهبر تروریست‌های داخلی دانسته و طبیعتا از نظر رییس جمهوری بعدی آمریکا، شخص دونالد ترامپ هم تروریست است.

این در حالی است که آمریکا از سال 2001 به بهانه نبرد جهانی با تروریسم، به غرب آسیا لشکرکشی کرد و صدها هزار نفر را در افغانستان و عراق به خاک و خون کشید. دونالد ترامپ نیز در دوره زمامداری خود در چارچوب معیارهای دوگانه درباره تروریسم، ضمن بی توجهی و این اواخر حمایت از تروریست های داخلی، تلاش زیادی را به تروریست نشان دادن جنبش های آزادیخواه معطوف داشت.

نمونه آشکار این رویکرد، موضعگیری وی علیه ایران است. وی بارها ایران را «بدترین دولت حامی تروریسم در جهان» نامیده است. ضمن اینکه ترامپ در 3 ژانویه 2020 به بهانه خطر فوری علیه نیروهای آمریکایی در عراق، دستور ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و همراهان وی با حمله پهپادی را صادر کرد. این اقدام مصداق بارز تروریسم دولتی قلمداد می شود.

ریشه تروریسم داخلی در آمریکا

اما اکنون با حمله هواداران مسلح ترامپ به کنگره، مقامات ارشد آمریکایی از جمله جو بایدن ناچار به اذعان این مساله شده اند که در داخل آمریکا، تروریسم داخلی از کنترل خارج شده است.

ریشه تروریسم داخلی در آمریکا به دهه ها قبل بر می گردد و گروه ها و افراد معترض در آمریکا تاکنون برخی حوادث تروریستی بزرگ را رقم زده اند. از جمله مهمترین موارد دراین زمینه می توان به انفجار ساختمان فدرال در شهر «اوکلاهماسیتی» در سال 1995 اشاره کرد که عامل آن، گروه های شبه نظامی داخلی بودند که به سیاست ها و اقدامات دولت فدرال اعتراض داشتند.

در واقع یکی از اجزای تروریسم داخلی در آمریکا، افراد و گروه های شبه نظامی دارای دیدگاه های محافظه کارانه و راست گرایانه هستند. این افراد و گروه ها، از حامیان افزایش اختیارات دولت های ایالتی تا گروه های نژاد پرست، و برتری طلب را شامل می شود.

آمارها نشان می دهد که حملات علیه مهاجران و اقلیت های قومی و دینی در دوره ترامپ از سوی اعضای گروه های شبه نظامی راست گرای افراطی افزایش قابل توجهی داشته ست.

به گفته «پت بوتیجیج» سیاستمدار آمریکایی، آمریکا هدف حمله تروریستی سفید پوستان نژاد پرست ملی گرایی قرار گرفته است که مورد تشویق دونالد ترامپ هستند.

اکنون نیز هواداران خشونت گرای ترامپ مانند گروه راست گرای افراطی خشن «پسران مغرور» با حمله به کنگره آمریکا حادثه ای را رقم زده اند که در تاریخ این کشور بی سابقه بوده است؛ موضوعی که خطر روز افزون تروریسم داخلی در آمریکا را بار دیگر مطرح کرده است.

117

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

 

بیشتر بخوانید:

حادثه کنگره؛ آغاز عصر پسا آمریکا و نماد افول آن

 

کلیدواژه