بهمن 22, 1399 17:04 Asia/Tehran [Updated: بهمن 22, 1399 17:14 Asia/Tehran]
  • آغاز استیضاح جنجالی ترامپ در سنای آمریکا

هجوم هواداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا در 6 ژانویه موجب واکنش‌های گسترده‌ای در سطح حاکمیتی و جامعه آمریکا و درخواست برای برخورد جدی با وی شد. پس از تصویب  این امر در مجلس نمایندگان، اکنون استیضاح ترامپ در سنا آغاز شده است.

مجلس سنای آمریکا از روز 9 فوریه روند محاکمه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق این کشور را آغاز کرد. سنا با 56 رأی موافق در مقابل 44 رأی مخالف به قانونی بودن برگزاری جلسه استیضاح ترامپ رأی داد، درحالی‌که دوران ریاست جمهوری وی پایان یافته است. بدین ترتیب مشخص شده که علاوه بر همه سناتورهای دموکرات شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز موافق استیضاح ترامپ هستند.

تیم حقوقی ترامپ با ادعای اینکه وی در میان اعتراضات 6 ژانویه از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند، همه اتهامات علیه او را به‌ شدت رد کرده است. به گفته «دیوید شوئن»، وکیل ترامپ، استیضاح ترامپ و در حقیقت این دادگاه، آمریکا را نابود خواهد کرد، شاید همانند آنچه که تنها یک بار در طول تاریخ خود -در جنگ‌ داخلی آمریکا- شاهد آن بوده‌ایم.

در مقابل دادستان‌های آمریکا می‌گویند او باید به دلیل آشوب‌آفرینی به سنگین‌ترین مجازات در قانون اساسی محکوم شود، حتی اگر دیگر رئیس‌جمهور نباشد. «دیوید سیسیلین»، نماینده دموکرات و عضو تیم دادستانی محاکمه ترامپ گفت: «ترامپ هوادار شورشیان بود. او از انگیزه  آنها تجلیل کرد و حمله آنها را معتبر شمرد.»

بدین ترتیب وکلای ترامپ با انتقاد از پرونده استیضاح تدوین شده در مجلس نمایندگان آمریکا، دادرسی سنا را به‌عنوان یک "تئاتر سیاسی" رد و تلاش کردند تا استیضاح او را از طریق قانون اساسی به چالش بکشند. به اعتقاد آن‌ها، سنا حق ندارد ترامپ را زمانی که دیگر رئیس‌جمهور آمریکا نیست، محاکمه کند، اما نظر دادستان‌های محاکمه ترامپ متفاوت است. آن‌ها می‌گویند ترامپ به مردم کشورش خیانت کرده است و اقدام او جایی برای دفاع باقی نمی‌گذارد.

دموکرات‌ها به اتهام تحریک ترامپ برای شورش و نقش وی در حمله هوادارانش به ساختمان کنگره آمریکا که 7 کشته برجا گذاشت توانستند استیضاح ترامپ را در مجلس نمایندگان به تصویب برسانند. از دیدگاه آنها، تحریک به شورش و مانع‌تراشی در مسیر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بدترین جنایتی است که مستوجب بدترین مجازات برابر قانون اساسی آمریکا است. به گفته «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، «ترامپ مسئول خطرناک‌ترین حمله به دموکراسی ما در تاریخ آمریکا است.»

ترامپ در حال حاضر اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا است که برای دومین‌بار محاکمه می‌شود و دلیل این محاکمه دوباره نیز رأی اکثریت سنا به قانونی بودن محاکمه وی به اتهام «تحریک به شورش» است.

تفاوت محاکمه دوم در این است که اکنون ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیست و در استیضاح اول، او رئیس‌جمهور بود. البته برای تصویب استیضاح ترامپ و محکومیت وی باید 67 سناتور آمریکایی به محکومیت او رأی بدهند و این در حالتی روی خواهد داد که تمامی دموکرات‌های مجلس سنا و 17 نماینده از جمهوری‌خواهان به این مسئله رأی دهند.

با توجه به نتیجه رأی‌گیری اولیه درباره قانونی بودن استیضاح ترامپ که بیشتر جمهوری خواهان رأی منفی به آن دادند بسیار بعید به نظر می‌رسد که سنا در نهایت رأی به مجرم بودن ترامپ بدهد. بااین‌حال بسیاری از تحلیلگران از محاکمه ترامپ به‌عنوان پایان ترامپیسم در آمریکا یاد می‌کنند زیرا ترامپ صدمات جبران‌ناپذیری به ساختار سیاسی و دموکراسی آمریکایی وارد کرده و درعین‌حال موجب تنزل بی‌سابقه جایگاه آمریکا در جهان و انزوای سیاسی آن شد. // 114

نویسنده: سید رضا میرطاهر

بیشتر بخوانید:

خشم ترامپ از عملکرد ضعیف وکیلش در اولین جلسه محاکمه سنا

آغاز محاکمه ترامپ در سنا

کلیدواژه