بهمن 26, 1399 11:02 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]

ایران پرس: همان طور که انتظار می رفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در دومین دادگاه استیضاح خود در سنا تبرئه شد. 

در رای گیری که در سنا انجام گرفت، 57 سناتور از جمله 7 سناتور جمهوریخواه به گناهکار بودن ترامپ رای دادند و 43 سناتور وی را گناهکار ندانستند. از آنجا که محکومیت ترامپ به حداقل 67 رای مثبت نیاز داشت، در نهایت رئیس جمهوری سابق آمریکا از اتهامات مطرح شده از سوی مجلس نمایندگان تبرئه شد. با این حال، استیضاح و محاکمه ترامپ با وجود تبرئه وی، پیامدهایی برای آمریکا در پی خواهد داشت.

رای به تبرئه ترامپ با آن همه اتهامات متعدد نشان داد که محکومیت یک رئیس جمهوری و حتی یک رئیس جمهوری سابق در آمریکا تا چه اندازه دشوار است. ضمن این که استیضاح دوم ترامپ، باب جدیدی را در آمریکا باز کرد به گونه ای که از این پس، روسای جمهوری سابق در حال حاضر و در آینده با خظر استیضاح و محاکمه از سوی کنگره مواجه می شوند. 

از سوی دیگر، همان گونه که برخی از حامیان ترامپ، با وجود تایید نهادهای مسوول مبنی بر سلامت انتخابات، همچنان انتخابات 2020 را متقلبانه می دانند؛ برخی از مخالفان ترامپ نیز با وجود تبرئه ترامپ در سنا، وی را گناهکار قلمداد می کنند. ادامه این روند، اعتماد عمومی به نهادهای قانونی از جمله نظامات انتخاباتی و دستگاه قضایی در آمریکا را تضعیف می کند.

همچنین رای 10 عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و رای 7 سناتور جمهوریخواه به محکومیت ترامپ در سنا نشان داد که تا چه اندازه در داخل حزب جمهوریخواه بر سر ترامپ اختلاف نظر وجود دارد.

در عین حال، قابل انتظار خواهد بود که به موازات تقویت جایگاه ترامپ و حامیانش در حزب جمهوریخواه، ریزش ها در این حزب افزایش یابد که در نهایت می تواند به تضعیف این حزب در برابر دموکرات ها بیانجامد. در ضمن، با تشدید اختلافات در داخل حزب جمهوریخواه، زمینه برای تقویت احزاب راستگرا در آمریکا به منظور جذب نیروهای ناراضی از ترامپ فراهم خواهد شد. 

همچنین پیش بینی می شود، خلاصی ترامپ از خطر محکومیت در سنا، وی را به بازگشت به عرصه عمومی و رهبری حزب جمهوریخواه در انتخابات میاندوره ای 2022 و ریاست جمهوری 2024 تشویق کند.

استیضاح جنجالی ترامپ در سنای آمریکا

 

البته تبرئه ترامپ الزاما به منزله نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری 2024 و از آن مهم تر، پیروزی در آن نیست. به نظر می رسد برخی از سران جمهوریخواه که مخالف محکومیت ترامپ در سنا بودند، همچنان با بازگشت ترامپ به کاخ سفید مخالفت ورزند.

از سوی دیگر با تبرئه ترامپ در سنا، موقعیت جریان های راستگرای افراطی در آمریکا تحکیم می یابد و به تدریج این جریان، میانه روها را هم در درون حزب جمهوریخواه و هم در سپهر سیاست آمریکا کنار می زنند و جامعه را بیش از پیش دچار شکاف می کند.

در این میان انتظار می رود دموکرات ها تمام توان خود را در داخل دولت بایدن و در تشکیلات قضایی برای پرونده سازی های جدید علیه ترامپ و یاران نزیک وی بسیج نمایند تا امکان بازگشت وی و حامیانش به قدرت را مسدود نمایند.

گریگ سارجنتGreg Sargent، در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست می نویسد: خیانت گسترده حزب جمهوریخواه به دموکراسی ما به یک واکنش دموکراتیک شدید احتیاج دارد.

عمل به چنین توصیه هایی، منازعات سیاسی در آمریکا را به سطوح بالاتری ارتقاء می بخشد و بحران های جدیدی را پیش روی این کشور قرار می دهد. 

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

112

 بیشتر بخوانید:

ناکامی مجدد دموکرات‌ها/ ترامپ تبرئه شد

کلیدواژه