بهمن 26, 1399 00:55 Asia/Tehran [Updated: بهمن 26, 1399 01:10 Asia/Tehran]
  • ناکامی مجدد دموکرات‌ها/ ترامپ تبرئه شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در جریان رأی‌گیری در مجلس سنای این کشور در دومین طرح استیضاح، مجرم شناخته نشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سناتورهای آمریکایی با ۴۳ رأی منفی و ۵۷ رأی مثبت، ترامپ را از اتهامات مطرح شده در دومین استیضاح، تبرئه کردند.

این رأی‌گیری بامداد یکشنبه در جریان پنجمین روز بررسی استیضاح ترامپ در مجلس سنای این کشور آغاز شده بود و برای محکومیت وی به حداقل ۶۷ رأی مثبت (دو سوم کرسی‌های سنا) نیاز بود.

علاوه بر تمام سناتورهای دموکرات، ۷ سناتور جمهوری‌خواه و هم‌حزبی ترامپاز جمله «میت رامنی» نیز به محکومیت او رأی مثبت دادند.

سناتور «پاتریک لیهی» که ریاست این جلسه دادگاه استیضاح را برعهده داشت، در نطق پایانی جلسه گفت: «رئیس‌جمهور سابق از اتهامات مطرح شده در استیضاح، بی‌گناه شناخته شد. بدین وسیله، ترامپ از اتهامات مطرح شده در این طرح، تبرئه می‌شود».

«چاک شومر» رهبر دموکرات‌های سنا طی اظهاراتی با انتقاد از تبرئه شدن ترامپ در استیضاح، گفت: «استدلال‌هایی که در دفاع از رئیس‌جمهور سابق بیان شد، ضعیف و غیرقابل درک بودند».

شومر افزود: «عدم محکومیت ترامپ، به عنوان رأی ننگین و بدنامی در تاریخ سنای ایالات متحده ثبت خواهد شد».

اتهام مطرح شده علیه ترامپ در طرح استیضاح دوم، «تحریک به شورش» معرفی شده و به اقدام او در تحریک هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره در جلسه ۶ ژانویه، هنگام شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید پیروزی جو بایدن» در انتخابات مربوط می‌شود.

سناتورهای جمهوری‌خواه در حالی از رئیس‌جمهور سابق هم‌حزبی خود دفاع کردند که سه روز پیش، مدیریت‌کنندگان دادگاه استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا، فیلم‌های بهت‌آوری از روز حمله حامیان وی به ساختمان کنگره، ضرب و شتم مأموران پلیس و گریختن هراسان مسئولان آمریکایی از جمله معاون رئیس‌جمهور سابق منتشر کردند.

 

ترامپ در سال ۲۰۱۹ هم به اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «کارشکنی در برابر کنگره» در مجلس نمایندگان استیضاح شد اما در دادگاه سنا، تبرئه شد.// 114

بیشتر بخوانید:

تعلیق همیشگی حساب کاربری توئیتر ترامپ

آغاز استیضاح جنجالی ترامپ در سنای آمریکا

خشم ترامپ از عملکرد ضعیف وکیلش در اولین جلسه محاکمه سنا

کلیدواژه