خرداد 07, 1399 15:49 Asia/Tehran [Updated: خرداد 07, 1399 15:55 Asia/Tehran]
  • توافق ایران و افغانستان برای جلوگیری از ترددهای غیرمجاز 

کابل- ایران پرس: معاون حقوقی وزیر خارجه ایران گفت، برای جلوگیری از قاچاق انسان و ترددهای غیرمجاز توافق‌های جدیدی با دولت افغانستان انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محسن بهاروند روز چهارشنبه در پایان سفر دو روزه هیات ایرانی به کابل درجمع خبرنگاران تصریح کرد: طی دو روز مذاکرات خوبی با مقامات دولت افغانستان انجام شد و ایران و افغانستان توافق کردند هرگونه تردد بین دو کشور براساس یک روند قانونی انجام شود. 
معاون حقوقی وزیر خارجه ایران اظهار کرد: دولت افغانستان پذیرفته است پاسگاه‌های مرزی خود را فعال و در زمینه جلوگیری از رفت و آمد‌های غیرمجاز نقش بیشتری داشته باشد.
بهاروند با اشاره به ادعای به رودخانه انداختن اتباع افغان توسط مرزبانان ایرانی تاکید کرد: تحقیقات ایران در این زمینه دال بر این است که مرزبانان ایرانی در این حادثه دخالتی نداشتند.

دیدار هیأت ایرانی با رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان

معاون حقوقی وزارت امورخارجه ایران که در صدر هیاتی به کابل سفر کرده است، با رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان دیدار و درباره حادثه مرزی بین دو کشور گفت وگو کرد.

در پی انتشار کلیپی از سوی برخی شبکه‌های معاند در خصوص به رودخانه انداختن اتباع افغان توسط مرزبانان ایرانی، مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پس از بررسی این موضوع، ادعاهای شبکه‌های معاند را تکذیب کرد.

در دیدار شامگاه سه شنبه بهاروند و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان، نتایج تحقیقات درباره حادثه مرزی بین دو کشور بررسی شد.

محسن بهاروند با محکوم کردن حادثه رودخانه انداختن اتباع افغان، بر حُسن روابط بین ایران و افغانستان و همکاری جدی با گروه تحقیق و رسیدگی به این موضوع تاکید کرد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز گفت: افغانستان خواهان تحقیقات و رسیدگی جدی و عادلانه به این حادثه است.

سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران که در هیأت اعزامی ایران به کابل حضور دارد، پس از این دیدار در توئیتی نوشت،

هریرود ایران و افغانستان را در طول تاریخ به هم پیوند زده و متصل کرده و دشمنان روابط دو کشور، هرگز نمی‌توانند از حادثه هریرود بهره‌برداری کنند.

روز سه شنبه، هیاتی از ایران برای بررسی حادثه غرق شدن مهاجران افغانستانی در رودخانه هریررود، راهی کابل، پایتخت افغانستان شد.

بیشتر بخوانید:

تشکیل دولت فراگیر؛ محوررایزنی های سیاسی ایران در افغانستان

ارائه خدمات کنسولی سفارت ایران در افغانستان از سرگرفته شد

کلیدواژه

کامنت