آبان 21, 1399 20:13 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1399 18:54 Asia/Tehran]

نخست وزیر پاکستان در دیدار با وزیر خارجه کشورمان بر ضرورت افزایش همکاری‌های نزدیک تهران و اسلام‌آباد برای ارتقای صلح، امنیت و توسعه در منطقه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دفتر نخست وزیری پاکستان روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای درباره دیدار «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان و هیات همراه با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان نوشت: در این دیدار «سهیل محمود» قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان، «سید محمدعلی حسینی» سفیر ایران در پاکستان و «رحیم حیات قریشی» سفیر پاکستان در ایران حضور داشتند.

در بیانیه دفتر نخست وزیری پاکستان آمده است: عمران‌خان با خوش‌آمدگویی به ظریف و هیات همراه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و پاکستان از روابط نزدیک و صمیمانه‌ای برخوردار هستند.

نخست وزیر پاکستان تحکیم روابط با ایران و توسعه همکاری‌های دوجانبه را برای دستیابی به منافع متقابل مهم دانست و افزود: مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور باید بیشتر تقویت شود.

عمران خان از دست رفتن جان‌های با ارزش در ایران ناشی از شیوع ویروس کرونا را به ظریف، دولت و ملت کشورمان تسلیت گفت و افزود: دولت پاکستان راهبرد اعمال "محدودیت‌های هوشمند" را در دستور کار قرار داد و باعث شد تا سرعت شیوع کرونا در این کشور کنترل شود.

نخست وزیر پاکستان با تاکید بر اهمیت ویژه روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم تقویت همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه مناسبات تجاری و اقتصادی میان ایران و پاکستان تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به وضعیت امنیتی افغانستان افزود: تلاش‌ پاکستان برای کمک به پیشبرد فرآیند صلح افغانستان ادامه دارد و ما معتقدیم که مسئله افغانستان راه حل نظامی ندارد.

عمران خان اظهار داشت: صلح در افغانستان برای تمام منطقه مفید خواهد بود، زیرا فرصت‌های جدیدی را برای همکاری‌های تجاری و اقتصادی و همچنین ارتباطات منطقه‌ای ایجاد می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این نشست با تمجید از مواضع نخست وزیر پاکستان علیه رژیم صهیونیستی و توطئه عادی سازی روابط  از حمایت اسلام‌آباد برای عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای قدردانی کرد.

ظریف در این دیدار با اشاره به روابط خوب سیاسی فی مابین دو کشور و برشمردن فرصت های توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی به برخی از برنامه های پیش رو در حوزه همکاریهای اقتصادی از جمله برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی، بازگشایی گذرگاه ها و بازارچه های مرزی، گسترش تجارت و تهاتر اشاره و تصریح کرد: کشورهای همسایه اولویت روابط خارجی جمهوری اسلامی برای همکاری به شمار می روند.

پیش از این نشست، وزیر خارجه کشورمان با حضور در محل وزارت امورخارجه پاکستان در اسلام‌آباد با «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

این گفت‌وگوها ابتدا با دیدار دوجانبه وزیران امور خارجه دو کشور برگزار شد و سپس در سطح هیات‌های بلندپایه ایران و پاکستان ادامه یافت.

تلاش مشترک ایران و پاکستان برای برقراری صلح در منطقه

ظریف همچنین صبح امروز با ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان در مقر فرماندهی ارتش این کشور در شهر راولپندی دیدار و گفت وگو کرد.

کلیدواژه