آبان 04, 1399 19:02 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 21:01 Asia/Tehran]
  • واکنش اتحادیه اروپا به انتقاد ترکیه از اسلام‌ستیزی فرانسه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حمایت از اسلام‌ستیزی فرانسه، اظهارات انتقاد آمیز رئیس‌ جمهوری ترکیه از رئیس‌ جمهوری فرانسه را غیرقابل‌قبول خواند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توئیتی ضمن حمایت از اسلام‌ ستیزی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه از «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه خواست به تنش ها در این خصوص دامن نزند.

رئیس ‌جمهوری ترکیه در بخشی از سخنانش درباره انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) در فرانسه، به شدت و با لحنی تند از رویکرد مکرون انتقاد کرده بود.

اردوغان سپس خطاب به مکرون تاکید کرد هر خصومتی با اسلام در اروپا، خصومت علیه مردم ترکیه است.

این در حالی است که رئیس جمهوری فرانسه به جای تلاش برای کاهش اقدامات اسلام ستیزانه در این کشور، به دفاع غیر منطقی از اسلام ستیزان به بهانه دفاع از آزادی بیان پرداخته و بر تداوم اسلام ستیزی در این کشور تاکید کرده است.

مکرون اخیراً در اظهاراتی با وقاحت اعلام کرد که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (ص) ادامه خواهد داد.

روند اسلام ستیزی و به سخره گرفتن اعتقادات مسلمانان در فرانسه که حدود 10 درصد ساکنان آن را مسلمانان تشکیل می دهند در سال های اخیر تشدید شده و در عین حال فشارها علیه آنها  به بهانه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.115/

بیشتر بخوانید

تنش جدید بین فرانسه و ترکیه با تاکید مکرون بر تداوم اسلام ستیزی

 

کلیدواژه

کامنت