خرداد 06, 1400 20:06 Asia/Tehran [Updated: خرداد 06, 1400 20:15 Asia/Tehran]
  • افشای همکاری محمد بن سلمان و داماد ترامپ در کودتای اردن

روزنامه گاردین به نقل از منابع مطلع نوشت، «محمد بن سلمان» و «جرد کوشنر» در جریان کودتای سوم آوریل در اردن با یکدیگر هماهنگ بوده و همکاری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، روزنامه گاردین روز چهارشنبه در مقاله‌ای به زوایای ناشناخته کودتای سوم آوریل در اردن پرداخت و از هماهنگی و همکاری میان «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی و «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای کنار زدن «عبدالله دوم» شاه اردن و جایگزینی «حمزه بن حسین» برادر ناتنی وی، خبر داد.

در این گزارش آمده است: زمانی که دوستی میان کوشنر و محمد بن سلمان و شب‌نشینی‌های آنان در عمق بیابان‌های عربستان شدت یافته بود، روابط میان «باسم عوض الله» رئیس سابق دیوان پادشاهی اردن و مقامات سعودی بسیار عمیق بود و اقدام «حمزه بن حسین» برای کودتا همسو با مسیری بود که جرد کوشنر و محمد بن سلمان در خصوص اردن طی می‌کردند.

طبق تحقیقات گاردین، اقدامات بن سلمان و کوشنر علیه شاه اردن و حمایت از کودتا علیه وی، پس از آن آغاز شد که عبدالله دوم با طرح موسوم به معامله قرن به مخالفت برخواست و طی ماههای آخر دولت ترامپ، تمامی مقدمات برای موفقیت طرح معامله قرن آماده شده بود، اما مخالفت اردن خشم کوشنر و بن سلمان را برانگیخت.

به نوشته گاردین در اواسط سال ۲۰۲۰، عبدالله دوم پادشاه اردن تحت فشار فزاینده‌ای از جانب کاخ سفید و همچنین دولت سعودی برای موافقت و همراهی با طرح معامله قرن بود و محمد بن سلمان از اینکه اردن توجه‌ای به پیروی از سیاست‌های ترامپ در غرب آسیا نمی‌کند، به شدت ناراحت بود.

یک مقام آمریکایی به گاردین گفت دولت ترامپ در صدد بود تا اداره مسجدالاقصی را از اردن گرفته و به سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها واگذار کند، اما از کسب رضایت اردن مأیوس شد و از سوی دیگر مشوق قابل توجهی نیز برای کسب رضایت آن‌ها نداشت؛ در حالی که پیش از این واشنگتن، اماراتی‌ها را با فروش اف-۳۵ و سودانی‌ها را با قول رفع نام این کشور از لیست تروریسم، با خود همراه کرده بود.

ارتش اردن سوم آوریل گذشته از خنثی شدن کودتا علیه پادشاه این کشور خبر داد و اعلام کرد که چندین چهره سرشناس این کشور از جمله باسم عوض‌الله، وزیر اقتصاد پیشین و شریف حسن بن سعید، یکی از اعضای خانواده سلطنتی اردن و حمزه بن حسین ولیعهد سابق این کشور تحت بازداشت و یا حصر خانگی درآمده‌اند.// 114

بیشتر بخوانید:

بازداشت 18 متهم کودتای اخیر در اردن

تاکید رئیس مجلس اعیان اردن بر نقش کوشنر در حوادث اخیر این کشور

کودتای پیچیده در اردن

کلیدواژه