تیر 14, 1399 08:27 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • نامه ظریف به بورل؛ ضرورت پایبندی اروپا به برجام

تهران- ایران‌پرس: وزیر خارجه کشورمان در نامه‌ای به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام، یک بار دیگر موارد پایبند نبودن کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، سید عباس موسوی روز جمعه با اشاره به اقدام غیرمسئولانه سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش‌نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم پایبند نبودن آن‌ها به تعهدات بین المللی ناشی از برجام تصریح کرد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در نامه‌ای به جوزپ بورل Josep Borrell مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، هرگونه مداخله در همکاری‌های پادمانی جاری بین ایران و آژانس را دارای تاثیرات منفی بر مبانی همکاری‌های پادمانی موجود و مغایر با مفاد برجام دانست.

موسوی همچنین با اشاره به ضرورت انتفاع کامل ایران از آثار اقتصادی نظام رفع تحریم‌ها به نحو پیش‌بینی شده در برجام، تاکید کرد: تهران درقبال هرگونه زیاده‌خواهی و رفتارهای غیرمسئولانه، اقدامات لازم و متناسب را اتخاذ خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه از سه کشور اروپایی خواست، به جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی به تعهدات خودشان، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم کنند.

پیش از این نیز، در دو مرحله، موارد پایبند نبودن آمریکا و سه کشور اروپایی طبق بند 36 برجام توسط جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود که با توجه به حل نشدن اختلافات مزبور، منجر به کاهش تعهدات ایران طی پنج گام شد.

بیشتر بخوانید:

ظریف: شورای حکام نباید اجازه دهد دشمنان برجام منافع عالی ایران را به خطر بیندازند

ظریف: رفع محدودیت تحریم تسلیحاتی ایران بخش جدانشدنی برجام است 

روحانی: پشتیبانی 14 عضو شورای امنیت از برجام و قطعنامه 2231، نمایش شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر ایران بود

کلیدواژه