تیر 18, 1399 15:12 Asia/Tehran [Updated: دی 13, 1399 21:35 Asia/Tehran]
  • موسوی: روابط ایران و چین راهبردی است

تهران- ایران‌پرس: سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به برنامه همکاری‌های جامع تهران و پکن گفت: اراده سیاسی مقامات ایران و چین بر توسعه و تعمیق روابط راهبردی دو جانبه است.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، سید عباس موسوی روز چهارشنبه در واکنش به حجم گسترده ادعاهای کذب درخصوص تدوین نقشه راه 25 ساله بین ایران و چین تصریح کرد: بر اساس توافق سال 2016 رئیسان جمهوری ایران و چین، دو کشور صراحتاً اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشته و تصمیم گرفتند، نقشه راه جامع 25 ساله بین تهران و پکن تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در سال‌های آتی قرار گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه پیش‌نویس اولیه سند همکاری‌های ایران و چین با مشارکت نهادهای تخصصی دوکشور تهیه شده است و هم اکنون در مرحله مذاکره قرار دارد، افزود: پس از نهایی شدن مذاکرات، این سند برای طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی ایران تقدیم خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به واکنش خصمانه و عصبی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توافق ایران و چین گفت: بدون تردید روابط راهبردی ایران و چین که منافع کلیدی متقابل برای مردم دو کشور دارد، واجد دشمنانی است که تمامی تلاش خود را برای شکست این مذاکرات به کار خواهند گرفت.

موسوی ادعاهایی همچون اجاره جزایر ایرانی در خلیج فارس، انحصار فروش نفت با قیمت‌های پایین و استقرار نیروهای مسلح را مضحک دانست که حتی ارزش تکذیب کردن هم ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه ضمن ابراز امیدواری از نهایی شدن برنامه همکاری‌های جامع تهران و پکن در آینده نزدیک، از رسانه‌ها درخواست کرد، از بازنشر متونی که با اهداف و اغراض مختلف تهیه و منتشر می‌شوند، خودداری کنند.

بیشتر بخوانید: 

پاسخ موسوی به حواشی سند جامع همکاری ایران و چین

آیا جزیره کیش به چینی‌ها واگذار شده است؟

کلیدواژه