تیر 23, 1399 11:26 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]

تهران- ایران‌پرس: سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: بر اساس سند همکاری 25 ساله، روابط ایران و چین در یک ریل‌گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدیدی می‌شود.

سید عباس موسوی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران‌پرس درباره اهمیت سند 25 ساله همکاری ایران و چین تصریح کرد، ایران به عنوان كشور مهمی در غرب آسیا در نظر گرفته می‌شود و چین هم به عنوان كشور مهم در شرق آسیا در نظر گرفته می‌شود و روابط دو كشور همیشه صلح‌آمیز و جامع بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد، در سفری رییس ‌جمهوری چین به تهران، قرار شد دو طرف نقشه راه برای همکاری‌های راهبردی ایران و چین تعریف کنند و همکاری‌های دو کشور همه جانبه و راهبردی تعریف شد.

موسوی اظهار کرد، بعد از آن چند پیش‌نویس تعریف شد و آخرین نمونه را وزیر خارجه ایران به چین برد؛ پیش‌نویس نهایی ایران تهیه شده که باید به طرف مقابل داده شود تا نهایی شود و براساس آن سپس توافقات امضاء شود.  

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه مخالفت با سند 25 ساله همکاری چین و ایران ریشه خارجی دارد تاکید کرد، این توافق برای کشورها و طرف‌های مختلف غیرقابل قبول است زیرا فکر می‌کنند حلقه‌های فشار، تبلیغاتی و تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کند که بیجا فکر نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: 

موسوی: روابط ایران و چین راهبردی است

پاسخ موسوی به حواشی سند جامع همکاری ایران و چین

کلیدواژه