مرداد 11, 1399 11:50 Asia/Tehran [Updated: خرداد 08, 1400 22:21 Asia/Tehran]
  • نگاه بلند مدت ایران و عراق به همکاری های دو جانبه

ایران پرس: «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در گفت و گوی تلفنی با «برهم صالح» رییس جمهوری عراق ، بر لزوم تلاش برای توسعه بیش از پیش مناسبات و همکاری های دو کشور تاکید کرد.

جمشید امین زاده- رئیس جمهوری در این گفت و گو با تبریک عید سعید قربان به عنوان مظهری از وحدت مسلمانان جهان، اظهار امیدواری کرد که تصمیمات و توافق‌های دوکشوردر سفر اخیر نخست وزیر عراق به تهران، هرچه سریع‌تر اجرایی شود. 

برهم صالح رییس جمهوری عراق نیز در این گفت و گوی تلفنی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی جهان و شیوع بیماری کرونا، وحدت و همکاری میان همه کشورهای منطقه باید بیش از پیش گسترش یابد؛ تصریح کرد: توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌ها با ایران یک اصل خدشه ناپذیر در سیاست خارجی عراق است.

اظهارات رئیسان جمهوری ایران و عراق تاکیدی دوباره برنکات مهمی است که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق  به  تهران مورد توجه قرار دادند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان خود  با اشاره به مخالفت ایران با هر گونه اقدامی که موجب تضعیف دولت عراق شود، خاطرنشان کردند: آنچه در روابط دو جانبه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه‌ای و بهبود شرایط در عراق است.

رهبر معظم انقلاب: ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل، و آمریکا دشمن عراق قوی است

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای با بیان اینکه دیدگاه آمریکایی‌ها درباره عراق درست در نقطه مقابل ایران است، تصریح کردند: ایران در خصوص روابط عراق با آمریکا دخالتی نمی‌کند اما انتظار دارد، دوستان عراقی، آمریکا را بشناسند و بدانند که حضور آمریکا در هر کشوری منشأ فساد، خرابی و ویرانی است.

ایشان افزودند: آمریکا به معنی واقعی کلمه دشمن است و موافقِ عراق مستقل، قوی و دارای حکومتی با رأی اکثریت نیست.نکته حائز اهمیت دراین اظهارات، تاکید بر تقویت روابط ایران وعراق است که به سطحی راهبردی ارتقاء یافته است.

براین مبنا؛ عراق با ثبات و امن و برخوردار از توسعه اقتصادی از الویت های سیاست کلان جمهوری اسلامی ایران است.

در سطح امنیتی نیز حمایت های کامل ایران از دولت، ملت و نیروهای مسلح عراق، نشان داد که ایران  در شرایط سخت وپر مخاطره این کشور نقش مهمی در بازگرداندن ثبات و امنیت به عراق و منطقه داشته است.

با توجه به همه این واقعیت هاست که نخست وزیر عراق در دیدار با رهبر معظم انقلاب با قدردانی از مواضع و حمایت‌های ایران در مقاطع مختلف به‌ویژه در دوران جنگ با داعش و تکفیری‌ها گفت: مردم عراق هیچگاه حمایتهای ایران را فراموش نخواهند کرد و واقعیت این است که خون عراقی‌ها و ایرانی‌ها در جنگ با تکفیری‌ها درهم آمیخته است. 

«وائل الرکابی» تحلیلگر و کارشناس سیاسی در عراق؛ معتقد است؛  مواضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از عراق به ویژه در جنگ با گروه تروریستی داعش سبب شده تا این همسایه مسلمان به صادق ترین و مطمئن ترین دوست عراق تبدیل شود. 

از جنبه اقتصادی نیز در سفر نخست وزیر عراق به تهران؛ مقام های دو کشور بر سر افزایش تبادل تجاری تا سقف ۲۰ میلیارد توافق کردند.

ایران در حال حاضر مهمترین تامین کننده برق و گاز عراق است.ب

ه دلایل متعدد می توان گفت که همکاری های ایران و عراق از یک پشتوانه  میدانی برخوردار است وهمانگونه که در گفت و گوی رئیسان جمهوری دو کشور تاکید شد، این همکاری ها  می تواند در سایر زمینه ها نیز تقویت گردد.

بیشتر بخوانید:

الکاظمی: عراق هرگز اجازه نخواهد داد هیچ تهدیدی از اراضی این کشور متوجه جمهوری اسلامی ایران شود/ عراق برای گذر از چالش‌های اقتصادی در کنار ایران ایستاده است

روحانی: تجارت ایران و عراق به 20 میلیارد دلار می‌رسد/ اعلام آمادگی تهران برای تامین نیازهای دارویی و بهداشتی عراق

سفر نخست وزیر عراق به تهران؛ گام‌های تازه بسوی همکاری‌های گسترده

 

کلیدواژه