شهریور 29, 1399 11:23 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 11:34 Asia/Tehran]
  • تاکید ستاد مرکزی اربعین: حرکت زائران به سمت مرزها ممنوع است

تهران- ایران پرس: رییس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه دولت عراق به زائران مجوز ورود نمی‌دهد، از زائران و علاقه مندان امام حسین (ع) خواست به شایعات و اخبار بدون اصالت توجه نکرده و به سمت مرزها راهپیمایی نکنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسین ذوالفقاری» روز شنبه در نشست ستاد مرکزی اربعین افزود: وزارت خارجه، سفارت ایران در عراق و ستاد اربعین به طور مستمر در حال پیگیری هستند و به دلیل سلامتی مردم و برخی ملاحظات درنظر گرفته شده، زائران به سمت مرزها نروند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه دو دولت ایران و عراق و همچنین مردم دو کشور مشتاق برگزاری مراسم اربعین هستند، گفت: اهمیت جان مردم باعث شده تا این لحظه برنامه‌ای نداشته باشیم و این تنها به دلیل سلامت مردم است و هیچ بحث سیاسی دیگر مطرح نیست.

ذوالفقاری از مردم خواست به شایعات و برخی اخبار فاقد اصالت توجه نکنند و اظهار کرد: صرف دعوت عشایر و شیوخ عراقی به دلیل ارتباط نزدیک‌شان با موکب‌داران، ارزشی ندارد چون دولت عراق برنامه‌ای برای پذیرش زائران خارجی ندارد و ویزا صادر نمی‌کند.

وی تاکید کرد: مردم، موکب‌داران و همه زائران به اخبار رسمی توجه کنند؛ فراخوان‌ها از نظر ما اعتباری ندارد.

رییس ستاد اربعین با بیان اینکه حرکت‌های زائران به عراق ممنوع است، تصریح کرد: از آنجا که در مناطق مرزی امکانات لازم وجود ندارد و امکان ارائه خدمات نیست، مردم وقتی به مرز بروند با ممانعت مواجه می‌شوند و عراقی‌ها رسما اعلام کردند برنامه ای برای بازگشایی در مرزها ندارند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: موکب‌داران با مدیریت اسکان و تغذیه ستاد اربعین، کمک‌های مومنانه را با بسته مشخصی طراحی و در روز اربعین بین نیازمندان توزیع خواهند کرد.

وی تصریح کرد: مراسم زیارت اربعین هم در روز اربعین در سراسر کشور همانند مراسم محرم و تاسوعا و عاشورا در فضای باز و با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

رییس ستاد مرکزی اربعین افزود: برای زیارت‌های اربعین، غذای بیرون‌بر تهیه شده و به افرادی که در این مراسم شرکت کردند تحویل داده می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه معتقدیم تعدادی از موکب داران ایرانی در عراق حضور یابند، گفت: هنوز به ما وعده و قولی از کشور عراق دراین باره داده نشده است و اگر چنین شود در آن زمان تصمیم گیری می‌کنیم، پس تا قطعی نشدن موضوع موکب‌داران هیچ حرکتی به سمت عراق نداشته باشند.

وی ادامه داد: همه دست اندرکاران مراسم اربعین و خدام اباعبدالله الحسین (ع) برای خدمت به زائران یک سال برنامه‌ریزی کردند که امروز با توجه به شرایط بیماری در دو کشور، اعزام نشدن زائران موجب تاسف همه ماست.  

117

بیشتر بخوانید:

مسجدی: عراق امسال پذیرای هیچ زائر خارجی در مراسم راهپیمایی اربعین نخواهد بود

برگزاری مراسم اربعین امسال، از راه دور

مسجدی: عراق در آیین پیاده‌روی اربعین امسال زائر خارجی نمی‌پذیرد

کلیدواژه

کامنت