آذر 12, 1399 17:17 Asia/Tehran [Updated: دی 13, 1399 21:35 Asia/Tehran]
  • شورای نگهبان طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تایید کرد

تهران- ایران پرس: شورای نگهبان طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را که روز سه‌شنبه در مجلس تصویب شد؛ تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران با توجه به اصلاحات انجام شده،  مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

بنابراین، قانون فوق تا ساعاتی دیگر، جهت اجرا، به دولت ابلاغ می‌شود.

 سخنگوی شورای نگهبان امروز گفته بود که طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در شورای نگهبان رد نشده است؛ تنها ماده ۶ برای ما ابهام داشت که مجلس باید آن ابهام را رفع کند.

به گفته عباسعلی کدخدایی، شورای نگهبان در جلسه عصر امروز این طرح را مغایر با شرع و قانون اساسی ندانست  و آن را تایید کرد.

در جلسه علنی صبح سه‌شنبه، نمایندگان به بررسی کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران پرداختند که کلیات این طرح با ۲۵۱ رای به تصویب رسید.

در ماده ۶ این طرح دولت موظف شده است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۴ در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران دو ماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

حسن روحانی رئیس جمهور اما در جلسه امروز هیات دولت گفت: دولت با مصوبه «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» مجلس موافق نیست و آن را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.

«محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهوری نیز روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در گفتگوی اختصاصی با ایران پرس گفت که مجلس با دولت و وزارت خارجه مشورت نکرده است و این طرح مشکلاتی از نظر مالی و اجرای فنی ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید:

واعظی: مجلس درباره «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» با دولت مشورت نکرده است

توضیحات معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره طرح ممنوعیت ورود اتباع افغان

ذوالنوری: طرح مجلس برای لغو تحریم ها به نفع دولت است

مجلس کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کرد


 

کلیدواژه