آذر 13, 1399 08:32 Asia/Tehran [Updated: دی 30, 1399 14:53 Asia/Tehran]
  • ترور شهید فخری‌زاده، جنایتی آشکار از تروریسم دولتی

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند برجسته ایرانی را تلاش ناامیدکننده برای به خطر انداختن صلح بین‌المللی و منطقه‌ای و جنایتی آشکار از تروریسم دولتی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد رضا صحرایی» شامگاه چهارشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، با اشاره به شهادت «محسن فخری‌زاده» رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در یک حمله تروریستی یادآور شد: یکی از آخرین پروژه‌های انجام شده توسط این شهید، تولید نخستین کیت بومی آزمایش کووید- 19 در ایران بود.

صحرایی با اشاره به وجود شواهد جدی از نقش رژیم صهیونیستی در این حمله تروریستی، بر ضرورت محکومیت این اقدام توسط جامعه جهانی تاکید کرد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه هیچ یک از حملات تروریستی نمی‌تواند پیشرفت ایران را در دستیابی به اکتشافات و موفقیت‌ها در زمینه‌های علم و فناوری مورد نیاز برای توسعه اقتصادی - اجتماعی تحت فشار قرار دهد یا مانع آن شود، حقوق خود را برای انجام تمام اقدام‌های لازم برای دفاع از مردم و تامین منافع خود، محفوظ می دارد.

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در ادامه با گرامیداشت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین خاطرنشان کرد: هماهنگ نبودن رژیم اشغالگر صهیونیستی با قوانین و مقررات بین‌المللی، مانع تلاش‌های جامعه جهانی برای دستیابی به یک راه حل عادلانه و پایدار درخصوص مسئله فلسطین است.

صحرایی افزود: پایان دادن به بیش از هفت دهه درگیری و بی‌ثباتی در منطقه غرب آسیا، تنها با حل مساله فلسطین از طریق پایان اشغالگری، بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری، اطمینان از حق مسلم مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت و همچنین ایجاد یک کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس امکان پذیر است.

وی همچنین با اشاره به اشغال جولان سوریه هم گفت: ما جولان را بخشی جدایی‌ناپذیر خاک جمهوری عربی سوریه می‌دانیم. ایران بار دیگر تاکید می‌کند که تمام سیاست‌های تبعیض‌آمیز و غیرقانونی اسرائیل، نقض آشکار قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل، قطعنامه‌های مرتبط در سازمان ملل و کنوانسیون چهارم ژنو است.

در نشست چهارشنبه شب مجمع عمومی سازمان ملل که به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم مظلوم فلسطین (29 نوامبر) برگزار شد، پنج قطعنامه در مخالفت با اقدامات اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطین و جولان سوریه تصویب شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب این پنج قطعنامه، مخالفت خود را با اقدامات اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

117

بیشتر بخوانید:

تصویب 5 قطعنامه در حمایت از "فلسطین" و "جولان سوریه" در مجمع عمومی سازمان ملل

خطیب‌زاده: جنایت ترور فخری‌زاده توسط یک مثلث شوم انجام شد

 تاکید ایران بر ضرورت واکنش قاطع سازمان ‌ملل به ‌ترور فخری‌زاده

کلیدواژه