دی 30, 1399 12:11 Asia/Tehran [Updated: اسفند 15, 1399 21:22 Asia/Tehran]

تهران- ایران‌پرس: سخنگوی دولت گفت: سیاست فشار حداکثری آمریکا ضد ملت ایران شکست خورد و دولت جدید واشنگتن هیچ راهی جز کنار گذاشتن این سیاست ندارد.

«علی ربیعی» روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران‌پرس درباره رویکرد دولت «جو بایدن» در برابر ایران تصریح کرد، بايدن و تيم وي در دوران مبارزات انتخاباتي و نيز بعد از پيروزي در موقعيت‌هاي مختلف مطالبی در رابطه با بازگشت به برجام بيان كرده‌اند، اما اين مواضع تا زماني كه با لغو تحريم‌ها ذيل تعهدات برجامي آمريكا همراه نشود از نظر ما فاقد ارزش است. 

سخنگوی دولت تصریح کرد، تا جایی که به ما مربوط می‌شود، سیاست فشار حداکثری بر ایران و توطئه هایی که دولت «دونالد ترامپ» در این سالها دنبال کرده، شکست خورده و هیچ راه عاقلانه‌ای جز کنار گذاشتن این روش پرهزینه برای آمریکا و مخاطره‌آمیز برای صلح و امنیت وجود ندارد. 

ربیعی اظهار داشت: مشخصاً وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای دولت ترامپ در حال تلاش برای سنگ اندازی بر سر راه اصلاح سیاست‌های ورشکسته چهار سال اخیر است اما ما نگران این موضوع نیستیم چون اگر دولت بعدی آمریکا اراده واقعی برای تصحیح این اشتباهات داشته باشد، می تواند از افتادن به این تله‌های کودکانه امتناع کند و کاری را که برای منافع مردم آمریکا و منطقه درست است، انجام بدهد.

سیاست فشار حداکثری، به رسوایی بزرگ در تاریخ تبدیل شد

سخنگوی دولت اظهار داشت: این واقعیت تغییر نخواهد کرد که سیاست فشار حداکثری به مردم ایران به رسوایی بزرگ در تاریخ تبدیل شد، نه تنها برای آن‌هایی که متوهمانه درد و رنج بی سابقه‌ای را به مردم معصوم و بی‌گناه ما تحمیل کردند بلکه برای آنانی که در رسانه‌های فارسی و غیرفارسی در خارج از کشور که بی‌شرمانه با دمیدن به این توحش مدرن در تحمیل این درد و رنج سهیم شدند.

ربیعی با بیان اینکه مردم عاملان و همدستان این جنایت سازمان‌دهی شده اقتصادی را نه فراموش کردند و نه می‌بخشند، افزود: متاسفیم کسانی در داخل به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتارهای مجرمانه آمریکا و پیامدهای ویرانگر آن در زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی‌امان تخریب کردند، با حداقل انصاف می‌توانستند ببینند که این دولت نه تنها در سال‌های قبل از آوار کردن تحریم‌ها بر سر مردم ما یکی از درخشان‌ترین دوره‌های رشد اقتصادی را مدیریت کرد، بلکه در همین دوره هم که بسیاری انتظار تورم را در سال جاری داشتند مانع از تحقق آن شد.

ربیعی: اظهارات کلی و شعاری مشکلی از بودجه و مردم حل نمی‌کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و مردم را حل نخواهد کرد، گفت: بودجه از اختیارات دولت و رئیس‌جمهور است و شاکله بودجه نباید تغییر داده شود.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص برخی اظهارنظرهای سیاسی درباره لایحه بودجه اظهار داشت: در هیچ دوره‌ای در بررسی لایحه بودجه با این حجم از ادبیات غیراقتصادی، غیرکارشناسی و سیاسی مواجه نبودیم و امروز شاهد ادبیاتی کاملا سیاسی هستیم.

 ربیعی به ادعای مغشوش و نامتوازن بودجه از سوی منتقدان اشاره کرد و افزود: اینکه بودجه از روی بودجه سال‌های قبل کپی شده و دولت تنها برای تهیه آن نیم ساعت وقت گذاشته است و بودجه را به مجلس داده است بحث‌هایی است که پاسخ دادن به آن فایده‌ای ندارد.

سخنگوی دولت یادآورشد: برخی از دوستان که این موضوع را بیان می کنند در مجالس قبل‌تر هم بودند و همین بودجه‌ها درآنجا هم تصویب شده است. اگر کپی‌برداری هست هم در همانجا تصویب شده که قطعاً اینطور نیست. بودجه چارچوب‌هایی دارد از این گزاره گذاره بسیار غلطی است. اگر مغشوش بوده چرا سال‌های گذشته همین دوستان به همین  بودجه‌ها رای دادند.

ربیعی با بیان اینکه بودجه جای عدد و رقم و حرف کارشناسی است، گفت: کلیات بودجه متناسب با واقعیت‌ها بوده و محدودیت ها و ظرفیت های کشور را دیدیم و نگاهی هم به پیروزی نهایی در عقب راندن تحریم را هم در بودجه داشتیم.

117

بیشتر بخوانید:

ربیعی: دولت جدید واشنگتن هیچ راهی جز کنار گذاشتن سیاست فشار حداکثری ندارد

 

کلیدواژه