فروردین 18, 1400 23:11 Asia/Tehran [Updated: فروردین 18, 1400 23:31 Asia/Tehran]
  • سخنگوی وزارت خارجه: روابط ایران و چین دارای اصالت است

سخنگوی وزارت امور خارجه، روابط ایران و چین را برای هر دو کشور، مهم و دارای اصالت عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سعید خطیب‌زاده در صفحه شخصی خود در اینستاگرام در خصوص سند ۲۵ ساله ایران و چین نوشت: چین به عنوان قدرتی بزرگ با اقتصادی در طرازِ یک جهانی، با کشورهای مختلف جهان از آمریکا و اروپا گرفته تا کشورهای عرب خلیج فارس، آسیای مرکزی، غرب آسیا و آسیای دور تفاهم‌نامه های جامع همکاری و همچنین قراردادهای بزرگ تجاری منعقد کرده و می‌کند.

خطیب زاده افزود، برای ایران نیز روابط راهبردی با چین از اصالت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، کما اینکه برای چین‌ نیز توسعه روابط با ایران به سطح مشارکت راهبردی، اولویتی بود که در سفر رئیس جمهور چین به ایران محقق شد.

وی تصریح کرد، طبیعتا ایران به عنوان یک کنشگر جریان‌ساز در روابط بین الملل نمی‌تواند در ترسیم برنامه های توسعه‌ای خود تسلیم فشارهای برآمده از تحریم های ظالمانه آمریکا باشد و از هر فرصتی برای پیشبرد سیاست‌های خود بهره می‌برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود، پیداست که تلاش ما در این مسیر برای آنان که خواستار تسلیم و یا انزوای ایران هستند، ناخوشایند بوده و سراسیمه تحریف و تبلیغ سوء علیه چنین تفاهم نامه‌هایی را در دستور کارشان قرار می‌دهند، کما اینکه در این مورد نیز دیدیم.

خطیب زاده تاکید کرد، برنامه همکاری جامع ایران و چین، نقشه راهی برای همکاری‌هایی خواهد بود که اگر وارد فاز عملی شده و بویژه تبدیل به قراردادهای اقتصادی میان فعالان بخش‌های مختلف دو کشور شود، مردم و ایران عزیز را از ثمرات خود بهره مند خواهد کرد. // 114

بیشتر بخوانید:

جنیدی: در سند 25 ساله ایران و چین تعهدی خلاف قوانین وجود ندارد   

چرایی اهمیت سند ۲۵ ساله همکاری راهبردی ایران و چین 

فرهنگی: کمیسیون ویژه‌ برای بررسی سند ایران و چین تشکیل می‌شود

کلیدواژه