خرداد 21, 1400 13:49 Asia/Tehran [Updated: خرداد 21, 1400 13:58 Asia/Tehran]
  • تاکید رئیسی بر خارج شدن خودرو از انحصار و تعیین قیمت عادلانه آن

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه امکان افزایش تولید خودرو به بیش از دو میلیون دستگاه وجود دارد، گفت: خودرو باید از حالت انحصاری خارج شده و برای آن قیمت عادلانه تعیین کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سید ابراهیم رئیسی» در گفت و گویی صنعت خودرو را از دغدغه‌های مهم و قابل حل مردم ذکر کرد و با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای افزایش کمیت و کیفیت و قیمت‌گذاری خودرو اظهار کرد: در کشور ما تولید خودرو داخلی به اندازه مورد نیاز نیست، اما امکان افزایش تولید خودرو به دو میلیون دستگاه وجود دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: جوانان عزیز ما به‌ درستی می پرسند چرا در صنایع دفاعی می‌توانیم موشک بسازیم، اما نمی‌توانیم خودرو با کیفیت تولید کنیم؟ علت آن است که فناوری موجود در صنایع دفاعی و نظامی در صنعت خودروسازی سرریز نمی‌شود در حالی که با سرریز فناوری صنایع موجود به صنعت خودروسازی افزایش کیفیت خودرو داخلی امکانپذیر است.

رئیسی اضافه کرد: در حال حاضر برخی قطعات در داخل تولید و برخی هم از خارج وارد می شود. قطعه‌سازان باید با کار فناورانه تلاش کنند تا قطعات مورد نیاز خودرو در داخل کشور تولید شود. اگر قطعات خودرو در داخل تولید شود، هم اشتغال افزایش می‌یابد، هم تولید بالا می‌رود و هم استقلال در خودروسازی را در پی دارد که دولت آینده این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی هم خودروساز و هم مشتری ناراضی و دغدغه‌مند هستند، افزود: عادلانه شدن زنجیره قیمت‌گذاری خودرو در این باره مهم است. اشکال کار دولت این است که با مردم سخن نمی‌گوید و مسائل و حقایق را با آنها در میان نمی‌گذارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره واردات خودرو خارجی هم اظهار داشت: اگر کیفیت خودروهای ما به حدی برسد که بتواند با دیگر خودروها رقابت کند، دیگر نگران ورود خودرو خارجی به کشور نیستیم چون مردم دست از خودرو داخلی برنمی‌دارند.

رییسی این موضوع را به مسابقات تیم ملی کشورمان تشبیه‌ کرد و افزود: وقتی تیم ملی مجهز و آماده وارد میدان شود با هر تیم قدرتمندی می تواند رقابت کند اما اگر کارها درست پیش نرود، در برابر هر تیمی زمین‌گیر می‌شود. // 114

بیشتر بخوانید:

رئیسی: شیعه و سنی در ایران منافع مشترک دارند

رئیسی: عمل به همه قراردادها، اولویت سیاست خارجی است

رئیسی: در دولت آینده گشت ارشاد برای مدیران داریم

 

کلیدواژه